4 Niedziela Wielkanocna – 17.04.2016 – Dobrego Pasterza

ikona015_2Niedziela Dobrego Pasterza

Czwarta niedziela wielkanocna nazywana jest Niedzielą Dobrego Pasterza. Co roku słyszymy fragment dziesiątego rozdziału Ewangelii według św. Jana, w którym Jezus mówi, że jest Dobrym Pasterzem. Dziś słowo „pasterz” nie pada ani razu. Jezus zaczyna swoją mowę od owiec. Jeśli spojrzymy na ten obraz oczami wiary, okaże się zaraz, że to my jesteśmy małym jagnięciem na zielonych pastwiskach. W mowie Jezusa nie chodzi jednak o wiejską sielankę. Nie chodzi także o owce. Chodzi o Boga – o Jezusa i Jego Ojca. O życie i śmierć. Jezus chce zachować i ochronić swoich, swoje owce. Nie tylko chce to robić, ale to robi. Mówi: „Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki”. To nie jest pusta deklaracja. To jest poważne zobowiązanie, na którym możemy polegać… Martin Grandinger OP
 
Bł. Karol de Foucauld, modlił się każdego dnia: „W Twoje ręce powierzam całe moje życie. Daję je Tobie całą miłością mojego serca, ponieważ Ty jesteś moim Ojcem”. I oddał życie…
 

                4 Niedziela Wielkanocna – 17.04.2016Dobrego Pasterza
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci, a po mszy kolejne spotkanie z rodzicami i dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św.
15.00 – Msza św. z udziałem duszpasterstwa małżeństw (kaplica).
18.30 – Nieszpory.
20.10 – Msza św. akademicka.
                Poniedziałek – 18.04.2016
18.30 – Msza św.
19.15 – Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ).
19.15 – Rozpoczęcie nowego cyklu Kursu Nauk Przedmałżeńskich (dom parafialny)
                Wtorek – 19.04.2016
18.30 – Msza św., po niej krótkie nabożeństwo ku czci św. Antoniego, następnie adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi do godz. 21.00.
                Środa – 20.04.2016
18.30 – Msza św.
19.15 – Katecheza Dorosłych. Spotkanie z misjonarzem miłosierdzia. Temat: Rok Jubileuszowy Miłosierdzia i posługa misjonarzy miłosierdzia.
19.15 – Krąg Biblijny dla młodzieży.
                Czwartek – 21.04.2016
18.30 –Msza św.
19.15 – Kurs Nauk Przedmałżeńskich (dom parafialny).
19.15 – Nauki Przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych (dom parafialny).
                Piątek – 22.04.2016
  6.00 – Droga Krzyżowa.
19.15 – Msza dla młodzieży, następnie spotkanie dla młodzieży wyjeżdżającej na ŚDM w Krakowie.
                Sobota – 23.04.2016
Uroczystość św. Wojciecha Bpa i Męczennika, głównego Patrona Polski
  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
  9.45 – Fraternia dziecięca (dom parafialny).
10.00 – Spotkanie ministrantów.
18.00 – Nabożeństwo ku czci Najśw. Maryi Panny.
                5 Niedziela Wielkanocna – 24.04.2016
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu św. małym dzieciom.
18.30 – Nieszpory.
20.10 – Msza św. akademicka.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

  • Dziś 4 Niedziela Wielkanocna. O godz. 18.30 zapraszamy na Nieszpory.
  • Kancelaria Parafialna będzie czynna wg planu.
  • Jutro – w poniedziałek – rozpoczynamy nowy Kurs Nauk Przedmałżeńskich w domu parafialnym o godz. 19.15. Kolejny odbędzie się już po wakacjach, pod koniec września. Zapisy odbywają się na pierwszym spotkaniu.
  • We wtorek po mszy wieczornej krótkie nabożeństwo ku czci św. Antoniego, a następnie adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi św. do godz. 21.00.

 

  • misjonarz-milosierdzia-3W środę o 19.15 odbędzie się nadzwyczajna katecheza dorosłych, którą poprowadzi o. Jozafat Gohly, nasz gwardian, który został mianowany przez Papieża Franciszka Misjonarzem Miłosierdzia. Temat katechezy: Rok Jubileuszowy Miłosierdzia i posługa misjonarzy miłosierdzia. Bardzo serdecznie zapraszamy.

 

  • Przypominamy i informujemy, że tegoroczna uroczystość Pierwszej Komunii św. odbędzie się w niedzielę 15. maja, a Rocznica Pierwszej Komunii św. tydzień później, tj. 22.05.br.

 

  • logo-poradni-ciemnePoradnia Rodzinna Antoni zaprasza na warsztaty pt. „INTELIGENCJA EMOCJONALNA” (spotkanie dla osób dorosłych). Kiedy – 22.04. (piątek), godz. 18.00 – 21.00 oraz 23.04.2016r. (sobota), godz. 9.00- 17.00. Gdzie – Al. Kasprowicza 26. Spotkanie współfinansowane przez Gminę Wrocław, dla uczestników nieodpłatne! Zapisy (do środy): pedagog.anna.konopka@gmail.com.

 

  • W piątek po mszy św. wieczornej bardzo serdecznie zapraszamy do sprzątania kościoła. Bóg zapłać.

 
                Ogłoszenia dla młodzieży

  • Krąg Biblijny dla młodzieży w środę o godz. 19.15.
  • Msza św. w piątek o 19.15 w kaplicy, a następnie spotkanie dla młodzieży wyjeżdżającej na ŚDM w Krakowie.

 


 

Jubileusz 1050. Rocznicy Chrztu Polski

CHRZEST_POLSKI-Page-1Chrystus – jako Początek i Koniec całych ludzkich dziejów – sprawił, że 1050 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski (por. Prymas Stefan Wyszyński, „Na Wielkanoc Roku Tysiąclecia Chrztu Polski”, Gniezno 1966) (…) Obchodzić Jubileusz Chrztu Polski to świadczyć własnym życiem o Chrystusie. Takie odważne świadectwo w niełatwych czasach PRL-u złożyli katolicy w 1966 roku, w czasie obchodów milenijnych. Pomogła w tym dziewięcioletnia Wielka Nowenna, czyli program duszpasterski opracowany przez Sługę Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej główne hasło rozbrzmiewa po dziś dzień w naszych uszach: „Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”. Ogromna praca duchowa, towarzysząca Millennium Chrztu, zakończyła się uroczystościami na Jasnej Górze 3 maja 1966 roku. W tym dniu zawierzono Matce Bożej nasz naród na kolejne 1000 lat. Bez tamtego Millennium trudno sobie wyobrazić następne ćwierć wieku polskiej historii: pontyfikat św. Jana Pawła II, wielki ruch „Solidarność” oraz odzyskaną w 1989 roku wolność. Po pięćdziesięciu latach pasterze Kościoła wraz ze zgromadzonymi wiernymi ponowią ten akt na Jasnej Górze 3 maja 2016 roku, zawierzając Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami naszej duchowej Matce i Królowej. (z Listu Pasterskiego Episkopatu Polski na Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski)


 
indeksDekret dotyczący uzyskania odpustów w Roku Świętym Miłosierdzia w Archidiecezji Wrocławskiej
(fragmenty)

…Pragnąc umożliwić wiernym Archidiecezji Wrocławskiej owocne przeżywanie Roku Świętego, zarządzam niniejszym, aby w III Niedzielę Adwentu, zgodnie z zaleceniem Papieża Franciszka, otwarto Bramę Miłosierdzia w niektórych sanktuariach i kościołach na terenie całej Archidiecezji. Wierni, którzy nawiedzą te świątynie będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), aby w pełni mogli żyć odpustem Roku Świętego, czyli owocnie „przybliżać się do miłosierdzia Ojca, mając pewność, że Jego przebaczenie rozciąga się na całe życie wierzącego człowieka” – jak podkreśla Ojciec Święty Franciszek w Misericordiae vultus.
Mocą niniejszego Dekretu ustanawiam następujące świątynie, w których w czasie trwania ROKU ŚWIĘTEGO MIŁOSIERDZIA będzie można uzyskać  odpust zupełny:
Katedra pw. Św. Jana Chrzciciela we WROCŁAWIU;
Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we WROCŁAWIU (kościół pw. Św. Antoniego);
Sanktuarium NMP Łaskawej we WROCŁAWIU (kościół pw. Św. Karola Boromeusza);
Sanktuarium NMP Matki Miłosierdzia we WROCŁAWIU (kościół pw. Opieki Św. Józefa);
Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia we WROCŁAWIU (kościół pw. Św. Klemensa Dworzaka);
Sanktuarium NMP Różańcowej we WROCŁAWIU (kościół pw. Św. Wojciecha);
Sanktuarium NMP Zwycięskiej we WROCŁAWIU (kościół pw. NMP na Piasku);
Bazylika Mniejsza pw. Św. Elżbiety we WROCŁAWIU;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego we WROCŁAWIU-Gądowie Wielkim;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego we WROCŁAWIU-Jagodnie;
Parafia pw. NMP Matki Miłosierdzia we WROCŁAWIU-Kowalach;
Parafia pw. Św. Faustyny we WROCŁAWIU-Biskupinie;
Parafia pw. Bożego Ciała we WROCŁAWIU;
Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego we WROCŁAWIU przy ul. Grunwaldzkiej;
Parafia pw. Św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego  we WROCŁAWIU-Brochowie.
Na przeżywanie Świętego Roku Miłosierdzia udzielam wszystkim Archidiecezjanom pasterskiego błogosławieństwa, wypraszając obfitości Bożych darów.
+ Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski

 
! Wyliczono tylko świątynie jubileuszowe we Wrocławiu.
 

Parafianom i naszym Gościom dziękujemy za

wszelkie wyrazy życzliwości, za pomoc i ofiarność.

Życzymy Wam głębokiego i radosnego przeżywania

wielkich tajemnic wielkanocnych.