17 Niedziela Zwykła – 28.07.2013

  • Dziś 17 Niedziela Zwykła. O 18.30 Nieszpory.
  • W liturgii tego tygodnia obchodzimy:
– w poniedziałek – wspomnienie św. Marty,
– w środę – wspomnienie św. Ignacego Loyoli, kapłana i zakonnika,
– w czwartek – wspomnienie św. Alfonsa Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła,
– w piątek – Święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli.
  • Parafialny Kręg Biblijny w poniedziałek o 19.15 w domu katechetycznym.
  • Nabożeństwo ku czci św. Antoniego we wtorek o godz. 18.00, a od godz. 20.00 godzinna adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi.
  • W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek adoracja w int. powołań od 17.30. W piątek nabożeństwo do Serca Pana Jezusa o 18.00.
  • W sobotę o 9.00 msza św. z udziałem Wspólnoty Krwi Chrystusa, a o 18.00 nabożeństwo ku czci Matki Bożej.
  • W piątek, w święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli możemy uzyskać odpust zupełny. Warunki: spowiedź i Komunia św., nawiedzenie kościoła parafialnego i modlitwa „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, dowolna modlitwa w int. Ojca Świętego oraz wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu.
  • Kancelaria w okresie wakacyjnym jest czynna w poniedziałki, środy i piątki od 15.00 do 18.00.
  • Przedpielgrzymkowe spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 31 lipca po wieczornej mszy św. w „cukierence”.
  • W ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki „ Pax et bonum per musicam” – DEBIUTY wystąpi z koncertem organowym Barbara Reiman z Opola w sobotę o godz. 19.15. Wstęp wolny. Zapraszamy.
  • W miesiącu sierpniu zachęcamy do całkowitej abstynencji, jako daru miłości.
  • W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na kuchnię charytatywną.

 
Odpust Porcjunkuli

1815500600_aa45317308Właśnie ze względu na ten odpust bazylika i sanktuarium nabrały tak wielkiej sławy w świecie chrześcijańskim. Legenda głosi, że pewnej nocy w lecie w roku 1216 Franciszek usłyszał w swojej celi głos: „Franciszku, do kaplicy!” Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad ołtarzem, a obok z prawej strony Najśw. Pannę Maryję w otoczeniu aniołów; tak się odtąd najczęściej przedstawia M. B. Anielską św. Franciszka z Asyżu. Usłyszał głos: „Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś mię dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i podporą mojego Kościoła”. Franciszek upadł na twarz w adoracji Chrystusa, Maryi i aniołów, i rzekł: „Trzykroć święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja który jestem tylko proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów”. Z kolei zwrócił się Franciszek do Najśw. Maryi Panny:
„Proszę błogosławionej Dziewicy, Matki Twojej, Orędowniczki rodzaju ludzkiego, aby poparła sprawę moją przed Tobą”. Maryja poparła modlitwę Franciszka. Wtedy Chrystus Pan: „Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi”. Podanie głosi, że zaraz nazajutrz udał się Franciszek z bratem Masseo do Perugii, gdzie właśnie przebywał papież Honoriusz III:
„Ojcze święty – powiedział – odbudowałem przed kilku laty mały kościółek w twoich posiadłościach, poświęcony Matce Bożej i błagam Waszej Świątobliwości, aby go raczył wzbogacić wielkim odpustem, nie zobowiązującym do dawania jałmużny”. „Zgadzam się – miał odpowiedzieć papież – ale na ile lat go żądasz?” Na to Franciszek: „Ojcze święty, proszę cię, byś odpustu tego nie liczył na lata, ale na dusze, aby wszyscy, którzy rozgrzeszeni i przejęci skruchą serdeczną wejdą do kościoła Matki Boskiej Anielskiej, otrzymali zupełne odpuszczenie grzechów i na tym, i na tamtym świecie”. „To, o co prosisz, jest wielkie i dotychczas niepraktykowane w Kościele”. Na to Franciszek: „Dlatego przychodzę tu i proszę nie w moim imieniu, ale w imieniu Jezusa Chrystusa, który mię tu posłał”. Tyle legenda. Faktem jest natomiast, że papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się dnia 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże zaczęli podobny odpust na ten dzień przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. Papież Sykstus IV w roku 1480 udzielił tego przywileju wszystkim kościołom I zakonu. W dwa lata potem tenże papież udzielił tegoż odpustu zupełnego dla wszystkich kościołów franciszkańskich, także dla III zakonu. Papież Leon X przywilej ten potwierdził (1 IX 1518). Papież Grzegorz XV przywilej ten rozszerzył nie tylko na wszystkich duchowych synów i córki św. Franciszka, ale również na wszystkich wiernych, ilekroć dnia 2 sierpnia nawiedzą któryś z kościołów franciszkańskich (1622). Papież Pius IX poszedł jeszcze dalej i dnia 22 lutego 1847 roku przywilej odpustu toties quoties rozszerzył na wszystkie kościoły parafialne i inne, przy których jest III zakon. Papież św. Pius X udzielił na ten dzień tego odpustu wszystkim kościołom, jeśli to biskupi uznają za stosowne (1910). W rok potem przywilej ten św. Pius X rozszerzył na wszystkie kościoły (1911). Dnia 3 marca 1952 roku wyszedł dekret Kongregacji Odpustów rozszerzający przywilej odpustu zupełnego toties quoties na dzień 2 sierpnia lub w najbliższą niedzielę dla wszystkich kościołów i kaplic nawet półpublicznych.
Warunki uzyskania odpustu
7122763_porcjunkula-lac-mala-czasteczka-kaplica-mb-anielskiejJak wspomnieliśmy, początkowo odpust zupełny można było uzyskać jedynie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, i to jedynie dnia 2 sierpnia. Potem papieże rozszerzyli ten przywilej na wszystkie dni w roku odnośnie Porcjunkuli. Wreszcie Porcjunkula otrzymała na dzień 2 sierpnia odpust toties quoties, czyli za każde nawiedzenie kościoła i wypełnienie warunków. Odpust ten rozszerzyli papieże na kościoły franciszkańskie, potem także na wszystkie kościoły. Pierwszy miał udzielić tego odpustu papież bł. Innocenty XI w roku 1687. Potem rozszerzył go papież Pius IX w roku 1847 na podstawie tradycji, która istniała już odnośnie Porcjunkuli w wieku XIV. Warunki dostąpienia odpustu Porcjunkuli były następujące: nawiedzenie kościoła, przystąpienie do Spowiedzi i do Komunii świętej, odmówienie 6 Ojcze nasz, 6 Zdrowaś i 6 Chwała Ojcu w intencjach, jakie ma papież. Odpust ten można było uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Nadto można było w ostatnich latach przenieść ten odpust na najbliższą niedzielę. Dzisiaj odpust ten uzyskuje się w kościołach parafialnych spełniając zwyczajne warunki: pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej i Wyznania wiary oraz sakramentalna spowiedź i Komunia św. wraz z modlitwą w intencji Ojca świętego; wykluczone przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy spokojnego i udanego wypoczynku.

Niech Bóg Wam błogosławi na waszych wakacyjnych drogach.

A Wy nie zapomnijcie o NIM!

Niech Pan obdarzy Was POKOJEM.