16 Niedziela Zwykła – 21.07.2013

diapositiva.001Gdy przyklękamy do modlitwy, zamknąwszy drzwi izdebki, z naszego wnętrza wyłaniają się hałaśliwe echa wszystkich doznań z ostatnich kilkudziesięciu godzin, a czasem i lat. Na zewnątrz już jesteśmy Marią z Betanii, ale z wnętrza wydobywają się okrzyki Marty. Maria słucha słowa Bożego, przysiadłszy przed kolanami samego Boga. Marta wydobywa z naszej pamięci orszak wspomnień i zmartwień wzbudzający tumany kurzu uczuciowego: gniew, złość, wspomnienia, lęki, przywiązania, ciekawość odgłosów dochodzących z ulicy, rozpraszające bzyczenie muchy, rozmowy przeprowadzone w ciągu dnia, zdrowe wyrzuty sumienia i te neurotyczne, pretensje, niepokój o najbliższych, impulsy żądające natychmiastowej rozmowy telefonicznej. To wszystko jest jakimś niepotrzebnym wtrącaniem się Marty, żądającej dalszej aktywności, dalszego usługiwania i krzątania się w porządkowaniu naszego światka. Możemy jednak temu całemu zgiełkowi powiedzieć stanowczo: nie teraz! Zajmiemy się tym wszystkim za godzinę. Kiedy jesteśmy z Kimś najważniejszym, wszystko ważne staje się nieważne.  o. Augustyn Pelanowski OSPPE
 

  • Dziś 16 Niedziela Zwykła. O 18.30 Nieszpory.
  • Dziś na wszystkich mszach św. kazania głosi o. Symeon Stachera, nasz współbrat pracujący w Maroku. Po mszy będzie można wspomóc materialnie jego pracę misyjną.
  • W liturgii tego tygodnia obchodzimy:
– w poniedziałek – wspomnienie św. Marii Magdaleny,  
– we wtorek – Święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy, współpatronki Europy,
– w środę – wspomnienie św. Kingi, dziewicy,
– w czwartek – Święto św. Jakuba, Apostoła,
– w piątek – wspomnienie Świętych Rodziców NMP Joachima i Anny, drugorzędnych patronów naszej prowincji zakonnej. 
  • Msza z udziałem Parafialnego Kręgu Biblijnego w poniedziałek o 19.00 w kaplicy.
  • Nabożeństwo ku czci św. Antoniego we wtorek o godz. 18.00, a od godz. 20.00 godzinna adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi.
  • W czwartek po mszy św. wieczornej błogosławieństwo kierowców i pojazdów ku czci św. Krzysztofa.
  • Nauka przedchrzcielna w czwartek o 19.15 w domu katechetycznym.
  • W sobotę nabożeństwo ku czci Matki Bożej o godz. 18.00.
  • Kancelaria w okresie wakacyjnym jest czynna w poniedziałki, środy i piątki od 15.00 do 18.00.
  • Rozpoczęcie zapisów na Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę w sobotę po wieczornej mszy św. w „cukierence”. Spotkanie organizacyjne dla pielgrzymów odbędzie się w środę 31 lipca po wieczornej mszy św. również w „cukierence”.

 

564Św. Krzysztof (od gr. Christophoros – niosący Chrystusa) według starej chrześcijańskiej legendy był rzymskim żołnierzem, został ochrzczony przez pustelnika i za jego radą osiadł nad rzeką, służąc pomocą podróżnym – przenosił ich przez rzekę. Pewnego razu przyszedł do niego mały chłopiec i poprosił o przeniesienie na drugi brzeg. Krzysztof, silny mężczyzna, z ledwością uniósł i przeniósł chłopca. Zapytawszy o tajemnicę takiego ciężaru w odpowiedzi usłyszał, że razem z tym chłopcem niósł cały świat. Krzysztof szybko zorientował się, że to Dzieciątko Jezus było na jego ramionach. Krzysztof poniósł męczeństwo ok. 250 r., za prześladowań cesarza Decjusza.
Za patrona obrali go sobie przewoźnicy, flisacy, tragarze i pielgrzymi. Współcześnie jest patronem kierowców i podróżujących. Kościół błogosławi za jego przyczyną kierowców i ich pojazdy, aby Boża moc chroniła ich od wszelkich niebezpieczeństw i pokus ich niewłaściwego używania.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy spokojnego i udanego wypoczynku.

Niech Bóg Wam błogosławi na waszych wakacyjnych drogach.

A Wy nie zapomnijcie o NIM!

 Niech Pan obdarzy Was POKOJEM.