Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 15.05.2016

217210_KOSCIOL090414_HP131_34Drodzy Parafianie i Goście
Mądrość chrześcijańska mówi: jesteś nie tylko grzesznikiem, jesteś także człowiekiem zranionym. Noszę w sobie liczne rany, które są owocami grzechów moich bliźnich, a oni noszą w sobie okaleczenia, jakie stały się ich udziałem, ponieważ ja zgrzeszyłem. Niebezpieczeństwo owych duchowych ran płynie głównie z tego, że nie jesteśmy świadomi ich istnienia. (…) Rozpoznanie wewnętrznego stanu i przyznanie się przed samym sobą do rany jest początkiem wyzwolenia – „poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Słowa te mówią coś bardzo ważnego o najbardziej intymnym wymiarze życia serca każdego człowieka, serca zranionego przez grzech. Właśnie dlatego zstąpił Duch. Cóż potężniejszego nad wicher, który rozwiewa chmury kłębiące się wokół zranionego serca? Cóż bardziej oczyszczającego nad ogień, wypalający chore tkanki i przywracający zdrowie? Cóż łagodniejszego nad gołębicę, ufnie szukającą pożywienia z ręki Pana? Duch Święty jest światłością serca, wyobraźnią pozwalającą widzieć to, czego oczy nie widziały. Albowiem – jak uczy św. Augustyn – „korzenie oczu są w sercu”. Zranione serce nie widzi nic. Serce, w którym rozlana jest Moc z wysoka – przywraca oczom siłę.  Jan Andrzej Kłoczowski OP
Duchu Święty Boże, ulecz serca ranę
 

                Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 15.05.2016.
10.15 – Msza św. – uroczystość I Komunii św.
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
15.30 – Nabożeństwo dla dzieci pierwszokomunijnych, ich rodziców i gości.
18.30 – Nabożeństwo majowe.
20.10 – Msza św. akademicka.
                Poniedziałek – 16.05.2016   
Święto Najśw. Maryi Panny, Matki Kościoła.
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe.
19.15 – Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ).
19.15 – Kurs Nauk Przedmałżeńskich (dom parafialny).
                Wtorek – 17.05.2016   
Wspomnienie św. Paschalisa Baylona, zakonnika.
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe, a następnie adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi do godz. 21.00.
                Środa – 18.05.2016   
Wspomnienie św. Feliksa z Cantalice, zakonnika.
  9.00 – Msza św.
17.30 – Zbiórka ministrantów.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe.
19.15 – Krąg Biblijny dla młodzieży.
19.30 – Próba dla młodzieży przed bierzmowanie (w kościele).
                Czwartek – 19.05.2016
Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
  9.00 – Msza św. z udziałem wspólnoty Pogodna Jesień, następnie spotkanie.
16.30 – Próba dla dzieci, które w tym roku przeżywają Rocznicę I Komunii św.
17.30 – Zbiórka lektorów.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe, następnie modlitwa uwielbienia.
19.15 – Kurs Nauk Przedmałżeńskich (dom parafialny).
19.15 – Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych.
                Piątek – 20.05.2016
Święto św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera.
  6.00 – Droga Krzyżowa.
15.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Miłosierdzia Bożego.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe.
19.15 – Msza dla młodzieży, następnie spotkanie.
                Sobota – 21.05.2016
  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
  9.45 –Spotkanie fraterni dziecięcej.
18.00 – Nabożeństwo majowe.
18.30 – Msza św. wieczorna.
                Uroczystość Najświętszej Trójcy – 22.05.2016
12.00 – Msza św. – Rocznica I Komunii św.
13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu św. małym dzieciom.
18.30 – Nabożeństwo majowe.
20.10 – Msza św. akademicka.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 • Dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. O godz. 18.30 zapraszamy na nabożeństwo majowe.

euchary02a

 • Dziś w naszej parafii uroczystość I Komunii św. Od poniedziałku do piątku – w ramach Białego Tygodnia – zapraszamy dzieci pierwszokomunijne w odświętnych strojach wraz z rodzicami i rodzeństwem na msze św. wieczorne o godz. 18.30, a następnie na nabożeństwo majowe.
 • Dziś przed kościołem zbiórka do puszek przeznaczona na organizację Światowych Dni Młodzieży.
 • cf40be35343935.Y3JvcCw1MDAsMzkxLDAsNjcDziś również przed kościołem akcja zbierania podpisów na rzecz obywatelskiego projektu ustawy o prawie do narodzin dla każdego dziecka. W roku 1050-lecia chrztu Polski, 60. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu a także w roku Jubileuszu Miłosierdzia warto podjąć działania na rzecz pełnej ochrony życia ludzkiego, co jest obowiązkiem każdego chrześcijanina.
 • W tym tygodniu Kancelaria Parafialna będzie czynna wg planu oprócz poniedziałku.
 • Przez cały miesiąc maj zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do brania udziału w codziennych nabożeństwach majowych. Ze względu na malowanie kościoła nabożeństwa majowe będą odprawiane po mszy św. wieczornej z wyjątkiem soboty i niedzieli.
 • Wspólnota Pogodna Jesień wyjątkowo ma swoją mszę św. w najbliższy czwartek o godz. 9.00. Po mszy spotkanie w domu parafialnym.
 • Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w czwartek o 19.15 w domu parafialnym.

bierzmowanie

 • Informujemy, że uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania odbędzie się we wtorek 24. maja o godz. 18.00. Tym samy msza św. wieczorna w tym dniu będzie odprawiona pół godziny wcześniej. Spotkanie dla wszystkich, którzy są przygotowani i pragną w tym roku przystąpić do bierzmowania, w środę 18. maja po nabożeństwie, około godz. 19.30 w kościele.
 • Rocznica I Komunii odbędzie się w przyszłą niedzielę 22.05. na mszy św. o godz. 12.00. Próba przed tym wydarzeniem w czwartek 19.05.br. o godz. 16.30, a spowiedź w sobotę – 21.05. – o godz. 10.00.
 • Za tydzień Uroczystość Najświętszej Trójcy. Tą uroczystością kończy się okres komunii wielkanocnej.

 
Ogłoszenia dla młodzieży
Krąg Biblijny dla młodzieży w środę o godz. 19.15.
Msza św. w piątek o 19.15 w kaplicy, a następnie spotkanie.
 
W piątek po mszy św. wieczornej i nabożeństwie majowym zapraszamy do sprzątania kościoła. Tym razem szczególnie zapraszamy rodziców dzieci, które w tym roku przeżywają Rocznicę I Komunii św. Bóg zapłać.
 

Święto Najśw. Maryi Panny, Matki Kościoła

W tym tygodniu, w poniedziałek obchodzimy Święto Najśw. Maryi Panny, Matki Kościoła. Oto fragmenty listu, w którym Biskupi polscy ogłaszają to święto:

                Umiłowane Dzieci Boże !
mk2   Episkopat polski z dniem dzisiejszym ogłasza wiernym święto Maryi, Matki Kościoła, które ma być w diecezjach Polski obchodzone co roku, w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha świętego było początkiem działalności Kościoła.
   Jak podają Dzieje Apostolskie, w momencie Zesłania Ducha Świętego, w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy „trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego” (Dz 1,14). Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół. Od tej chwili Maryja, Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi, Słuszną jest więc rzeczą, aby każdego roku, zaraz po uroczystościach Zielonych Świątek, przypominać związek Kościoła z Matką Chrystusową.
   W soborowej Konstytucji o Kościele czytamy: W swojej apostolskiej działalności Kościół słusznie ogląda się na Tę, co zrodziła Chrystusa, który po to począł się z Ducha Świętego i narodził się z Dziewicy, aby przez Kościół także w sercach wiernych rodził się i wzrastał (KK nr 65).
   Maryja jest Matką Kościoła. Tytuł ten dawali Matce Najświętszej teologowie już od początków dziejów Kościoła, a w ostatnim stuleciu papieże : Leon XIII, Jan XXIII i Paweł VI.
   Biskupi polscy złożyli Ojcu świętemu, Pawłowi VI Memoriał, z gorącą prośbą o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła i oddanie ponowne Jej macierzyńskiemu Sercu całej Rodziny ludzkiej. Prymas Polski imieniem 70 Biskupów polskich w dniu 16 września 1964 roku, podczas trzeciej sesji soborowej, wygłosił przemówienie, uzasadniając konieczność ogłoszenia Maryi Matką Kościoła, szczególnie w chwili obecnej, w której dręczona i zagrożona ludzkość tak bardzo potrzebuje Matki. Powoływał się na doświadczenia naszego Narodu, dla którego Matka Chrystusowa, obecna w naszych dziejach, i zawsze przez nas wzywana, była ratunkiem, pomocą i zwycięstwem. …       
                                                                                                      Jasna Góra, dnia 4 maja 1971

 

Parafianom i naszym Gościom dziękujemy za

wszelkie wyrazy życzliwości, za pomoc i ofiarność.

Niech Pan obdarzy Was POKOJEM.