Uroczystość Najświętszej Trójcy – 22.05.2016

Uroczystość Najświętszej Trójcy

Obraz1Drodzy Parafianie i Goście
„Wielbimy odrębność Osób, jedność w istocie i równość w majestacie.” Wielbimy, i nic nadto, ponieważ przerasta nas Tajemnica Boga; wielbimy, ponieważ dotykamy jej zaledwie „opuszkiem” wiary; wielbimy, ponieważ przeczuwamy, że wciąż pozostajemy zanurzeni w miłości Trzech. Wielbimy pokornym umysłem, który bez Ducha Prawdy o tym największym cudzie nie byłby w stanie nic powiedzieć. Wielbimy sercem prostym, które nie będzie nawet próbować przelewać muszelką oceanu. Wielbimy z całym Kościołem tą najprostszą modlitwą: “Chwała Ojcu, i Synowi, i Duchowi Świętemu”.   Wojciech Skóra MIC
 
…Dzisiejsza uroczystość jest okazją do stanięcia przed Jezusem z prośbą, by pomógł nam zrozumieć, poznać i docenić miłość Ojca – i odpowiedzieć na nią z mocą i radością, pochodzącą od Ducha Świętego. Jest okazją, by nasze życie toczyło się w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego…
 

            Uroczystość Najświętszej Trójcy – 22.05.2016
12.00 – Msza św. – Rocznica I Komunii św.
13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu św. małym dzieciom.
18.30 – Nabożeństwo majowe.
20.10 – Msza św. akademicka.
            Poniedziałek – 23.05.2016
Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki św. Ojca Franciszka z Asyżu.
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe.
– po nabożeństwie katecheza dorosłych, temat: Uczynki miłosierdzia.
19.30 – Próba przed przyjęciem sakramentu bierzmowania (w kościele). Po próbie okazja do spowiedzi dla katechumenów.
            Wtorek – 24.05.2016
Wspomnienie Najśw. Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych.
  9.00 – Msza św.
18.00 – Msza św. z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania, po mszy św. nabożeństwo majowe, a następnie adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi do godz. 21.00.
            Środa – 25.05.2016
  9.00 – Msza św.
17.30 – Zbiórka ministrantów i lektorów – obecność obowiązkowa!
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe.
            Czwartek – 26.05.2015
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało).
(porządek mszy św. jak w każdą niedzielę oprócz mszy o 10.30 i mszy akademickiej o 20.10.
18.30 – Nabożeństwo majowe.
            Piątek – 27.05.2016
  6.00 – Droga Krzyżowa.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo z procesją w Oktawie Bożego Ciała.
            Sobota – 28.05.2016
  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
18.00 – Nabożeństwo z procesją w Oktawie Bożego Ciała.
18.30 – Msza św. wieczorna w int. beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Po mszy spotkanie Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia.
            9 Niedziela Zwykła – 29.05.2016
12.00 – Msza św. z udziałem rodzin z dziećmi.
15.00 – Msza św. dla Duszpasterstwa Małżeństw (kaplica).
18.30 – Nabożeństwo z procesją w Oktawie Bożego Ciała.
20.10 – Msza św. akademicka.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 • Dziś Uroczystość Najświętszej Trójcy. Dziś kończy się czas Komunii św. wielkanocnej. O godz. 18.30 zapraszamy na nabożeństwo majowe.
 • Kancelaria parafialna będzie czynna od poniedziałku do środy włącznie.
 • Przez cały miesiąc maj zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do brania udziału w codziennych nabożeństwach majowych. Ze względu na malowanie kościoła nabożeństwa majowe będą odprawiane po mszy św. wieczornej z wyjątkiem czwartku, soboty i niedzieli.
 • W poniedziałek po nabożeństwie majowym – około g. 19.30 – kolejna katecheza dorosłych. Temat: Uczynki miłosierdzia.

 

 • bierzmowanie24Próba dla katechumenów przed przyjęciem sakramentu bierzmowania w poniedziałek o godz. 19.30 w kościele. Po próbie okazja do spowiedzi.
 • We wtorek o godz. 18.00 Uroczysta Msza św., w czasie której Ks. Abp Marian Gołębiewski udzieli sakramentu bierzmowania katechumenom z naszej karłowickiej parafii oraz z parafii sołtysowickiej. Bardzo serdecznie zapraszamy Was na tę uroczystość.

 

 • 661200_PIEKARY170808_HP60_34W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja Bożego Ciała rozpocznie się mszą św. o godz. 9.00 w kościele Odkupiciela Świata przy ul. Macedońskiej, a zakończy koło 11.30 przed naszym kościołem.
 • Bardzo serdecznie zachęcamy do udziału w procesji małe dzieci, które będą sypać kwiaty, a także dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe w swoich uroczystych strojach.
 • Zwracamy się z prośbą do parafian o przynoszenie kwiatów do ołtarzy. Nasze ołtarze będą jak co roku przy al. Kasprowicza i przy ul. Broniewskiego.
 • Bardzo prosimy o pomoc parafian w czasie procesji: kobiety prosimy do niesienia Obrazu MB Częstochowskiej i mężczyzn do niesienia baldachimu. Prosimy również by były obecne sztandary wspólnot.
 • Porządek mszy św. w Uroczystość Bożego Ciała będzie taki jak w każdą niedzielę oprócz mszy św. o godz. 10.30 i mszy akademickiej o godz. 20.10.
 • Osoby, które ze względu na wiek i zdrowie nie mogą pójść na procesję Bożego Ciała, zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu do kaplicy Sióstr Franciszkanek przy Al. Kasprowicza od godz. 9.00 do 15.00. Serdecznie zachęcamy do aktywnego udziału w procesji Bożego Ciała, a także w nabożeństwach z procesją w całej Oktawie Bożego Ciała. Prosimy również o udekorowanie okien naszych domów. W tym tygodniu nie będzie ani mszy św., ani kręgu biblijnego dla młodzieży.

 • W związku ze zbliżającym się odpustem parafialnym zwracamy się z prośbą do Parafian o pomoc w organizowaniu festynu parafialnego. Jak co roku można przynosić nowe rzeczy na loterię fantową, odpowiednie książki na kiermasz książek oraz bardzo prosimy o wypiek ciast na niedzielę odpustową 12. czerwca br.

 

 • W piątek po mszy św. wieczornej i nabożeństwie majowym zapraszamy do sprzątania kościoła. Bóg zapłać.

 


UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA  

IMG_2820Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół w Wielki Czwartek. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która wyrosła z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w., przeżywana jest natomiast w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną jej ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała dla diecezji Liége. W 1252 r. legat papieski rozszerzył je na Germanię, natomiast papież Urban IV w 1264 r. napisał bullę „Transiturus”, w której ustanowił to święto dla całego Kościoła. Śmierć papieża przeszkodziła ogłoszeniu bulli, a tym samym wprowadzeniu święta w całym Kościele. Dokonał tego Jan XXII (1334 r.), a Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone.

                W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r. Podczas odnowy liturgicznej zamiast tradycyjnej nazwy święta Bożego Ciała wprowadzono nową nazwę: uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

                Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas „łamania chleba”. W tym dniu (albo w następującą po nim niedzielę) ulicami miast przechodzą procesje eucharystyczne. W Polsce okna budynków znajdujących się na trasie procesji ozdabiane są symbolami eucharystycznymi, obrazami religijnymi i kwiatami. W niektórych częściach Włoch czy Ameryki Łacińskiej ulice, którymi przechodzi procesja Bożego Ciała wykładane są kwiatami. W Hiszpanii kwiatami dekoruje się ściany domów. Podczas procesji z Najświętszym Sakramentem w wielu miastach włoskich z okolicznych domów zrzucane są barwne kartki z drukowanymi hasłami eucharystycznymi.

                W encyklice „Mysterium fidei” papież Paweł VI przypomina: „Kult uwielbienia, należny sakramentowi Eucharystii, okazywał zawsze i okazuje Kościół katolicki nie tylko w czasie obrzędów Mszy świętej, ale i poza nią, przez jak najstaranniejsze przechowywanie konsekrowanych Hostii, wystawianie ich do publicznej adoracji wiernych i obnoszenie w procesjach”.

                Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, i dlatego Eucharystię – która w Kościele katolickim realizuje się jako Eucharystyczna Ofiara i jako sakrament sprawowany podczas Mszy św. – uczynił centrum kultu. …       Wiesława Dąbrowska-Macura

 


Wszystkich serdecznie zapraszamy do pobożnego uczestnictwa w tegorocznej Procesji Bożego Ciała, następnie do udziału w codziennych procesjach Oktawy Bożego Ciała, a także do Adoracji Jezusa Eucharystycznego przez cały rok w każdy wtorek po mszy św. wieczornej do godziny 21.00 .                                                                                                                                                           franciszkanie
 

Parafianom i naszym Gościom dziękujemy za

wszelkie wyrazy życzliwości, za pomoc i ofiarność.

Niech Pan obdarzy Was POKOJEM.