Uroczystość Najświętszej Trójcy – 27.05.2018

Uroczystość Najświętszej Trójcy                  
Niepojęta dla ludzkiego rozumu prawda, że Bóg objawił się w Trzech Osobach, stanowi centralną tajemnicę naszej wiary i skupia w sobie również wszystkie inne jej tajemnice. Jest związana z centralnym wydarzeniem, jakie miało miejsce w naszym życiu, czyli z przyjęciem chrztu św., który został nam udzielony „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Ojciec Przedwieczny posyła swego Syna Jednorodzonego na świat, aby dał ludziom zbawienie, a Duch Święty ma obudzić w sercach wiarę, dzięki której otwierają się z zaufaniem przed Bogiem, by przyjąć dar życia wiecznego. Koniecznym warunkiem wspólnoty z Bogiem jest zatem wiara, bez której „nie można podobać się Bogu”. (…) Źródłem wiary jest Duch Święty, dzięki Niemu możemy wołać: „Abba, Ojcze!”. To Duch Pański oznajmia nam wolę Bożą, przekonuje nas o prawdzie Ewangelii oraz napełnia mocą, byśmy odważnie świadczyli o Jezusie. I dlatego, jeśli zamykamy się na działanie Ducha, jesteśmy bezsilni w rozwoju naszego życia wiarą, którą otrzymaliśmy jako dynamizm chrzcielny. … ks. Leszek Smoliński

                Uroczystość Najświętszej Trójcy – 27.05.2018
10.30 – Suma
12.00 – Msza św. – Rocznica I Komunii św.
13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu małym dzieciom.
18.30 – Nabożeństwo majowe.
20.10 – Msza św. akademicka.
                Poniedziałek – 28.05.2018
6.30 i 9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św. w int. o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, po mszy św. nabożeństwo majowe
19.15 – Kurs przedmałżeński – dom parafialny.
                Wtorek – 29.05.2018
Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy.
6.30 i 9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św., po niej nabożeństwo majowe, następnie adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi do godz. 21.00.
19.15 – Spotkanie wspólnoty Marianekfraternia.
                Środa – 30.05.2018
6.30 – Msza św. 
9.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Pogodna Jesień, następnie spotkanie.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe.
                Czwartek – 31.05.2018
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
(porządek mszy św. jak w każdą niedzielę oprócz mszy o 10.30 i mszy akademickiej o 20.10. O godz. 18.30 zapraszamy na nabożeństwo majowe).
                Piątek – 01.06.2018 – pierwszy piątek miesiąca  – Dzień Dziecka
Wspomnienie św. Justyna, męczennika.
6.00 – Droga Krzyżowa.
6.30 i 9.00 – Msza św.
17.00 – Pierwszopiątkowa msza św. z udziałem dzieci – przed mszą okazja do spowiedzi św.
18.30 – Msza św., a po niej nabożeństwo z procesją Oktawy Bożego Ciała.
                Sobota – 02.06.2018 – pierwsza sobota miesiąca
  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
  9.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Krwi Chrystusa.
  9.45 – Fraternia dziecięca – dom parafialny.
18.00 – Nabożeństwo z procesją Oktawy Bożego Ciała.
18.30 – Msza św.
9. Niedziela Zwykła – 03.06.2018
  8.00 – Spotkanie modlitewne Wspólnoty Żywego Różańca.
10.30 – Suma
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi.
18.00 – Godzina Święta połączona z procesją Oktawy Bożego Ciała.
20.10 – Msza św. akademicka. 

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

  • Dziś Uroczystość Najświętszej Trójcy. W naszej parafii o godz. 12.00 uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. O godz. 18.30 zapraszamy na nabożeństwo majowe.

 

  • Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 16.00 do 18.00.

 

  • W środę o godz. 9.00 msza św. z udziałem Wspólnoty Pogodna Jesień, a następnie spotkanie.

 

  • Do czwartku włącznie zapraszamy jeszcze na nabożeństwa majowe. Nabożeństwa ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa będziemy odprawiali przez cały miesiąc czerwiec po mszy o g. 9.00.

 

  • W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja Bożego Ciała rozpocznie się mszą św. o godz. 9.00 w naszym kościele, a zakończy około godz. 11.30 w kościele Odkupiciela Świata przy ul. Macedońskiej. Tym razem będą głoszone tylko dwa kazania: pierwsze na mszy św. u nas i drugie przy czwartym ołtarzu w kościele Odkupiciela Świata. Po procesji zostanie odprawiona msza św..

 

  • Bardzo serdecznie zachęcamy do udziału w procesji małe dzieci, które będą sypać kwiaty, a także dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe w swoich uroczystych strojach.

 

  • Zwracamy się z prośbą do parafian o przynoszenie kwiatów do ołtarzy. Nasze ołtarze będą jak co roku przy al. Kasprowicza i przy ul. Broniewskiego.

 

  • Bardzo prosimy o pomoc parafian w czasie procesji: kobiety prosimy do niesienia Obrazu MB Częstochowskiej i mężczyzn do niesienia baldachimu. Prosimy również by były obecne sztandary wspólnot.

 

  • Porządek mszy św. w Uroczystość Bożego Ciała będzie taki jak w każdą niedzielę oprócz mszy św. o godz. 10.30 i mszy akademickiej o 20.10.

 

  • Osoby, które ze względu na wiek i zdrowie nie mogą pójść na procesję Bożego Ciała, zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu do kaplicy Sióstr Franciszkanek przy Al. Kasprowicza od godz. 9.00 do 15.00.

 

  • W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. W piątek zapraszamy dzieci o g. 17.00 na swoją mszę św. pierwszopiątkową. Wcześniej okazja do spowiedzi.

 

  • W tym tygodniu odbędą się domowe odwiedziny chorych.

 

  • Za tydzień Święto Dziękczynienia, które w tym roku pragniemy obchodzić pod hasłem „Dziękujemy za Niepodległość”. Przed kościołem zbiórka do puszek na budowę Narodowego Wotum ku chwale Opatrzności Bożej.

 

  • Od pewnego czasu w naszej parafii odbywają się spotkanie Grupy Wsparcia dla Kobiet, które prowadzi Stowarzyszenie Przystań M. Spotkanie są bezpłatne, anonimowe, nie trzeba się zapisywać, należy po prostu przyjść. Odbywają się we wtorki od godz. 18.00 do 20.00 w domu katechetycznym.

 

  • W październiku bieżącego roku organizujemy pielgrzymkę na Cypr – „Śladami Apostołów”. Pielgrzymka odbędzie się w dniach od 12 do 20.10.2018. Zapraszamy do udziału, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

 

  • Wspólnota św. Szarbela zaprasza na pielgrzymkę do Medjugorje w dniach od 15 do 25 lipca 2018r. Koszt 650 zł + 250 Euro. Zapisy na furcie. Numer tel. 602825794.

 

  • Kuchnia Charytatywna kończy działania z rozdawnictwa odzieży, mebli, książek i innych artykułów gospodarstwa domowego. Dziękujemy za dotychczasowe wspieranie naszych działań w tej materii. Prosimy zatem aby nie dostarczać na furtę tych artykułów. Nasza kuchnia nie posiada aż tak dużego zaplecza aby gromadzić tego typu artykuły. Są już w mieście organizacje zajmujące się tego typu pomocą i warto do nich przekazywać dary. Za zrozumienie i wszelką Waszą pomoc składam serdeczne. Bóg Zapłać.

 

  • Informujemy, że w przyszłym roku I Komunia św. odbędzie się w jednym terminie, mianowicie 19.05.2019.

 

  • Papieskie intencje modlitewne – czerwiec 2018

Intencja powszechna: Aby sieci społecznościowe sprzyjały solidarności i poszanowaniu drugiego w jego odmienności.
 

Formy kultu Eucharystii poza Mszą św.

 

      Cały kult eucharystyczny jest ściśle powiązany ze sprawowaniem Eucharystii. Można śmiało powiedzieć, że sprawowanie Eucharystii w ofierze Mszy św. jest rzeczywistym źródłem i jednocześnie celem kultu oddawa­nego Jej poza Najświętszą Ofiarą. Przez modlitwę przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie wierni przedłużają zjednoczenie z Nim, które osiągnęli w Komunii św.
     Wśród najistotniejszych form kultu eucharystycznego należy wymienić:
– wystawienie Najświętszego Sakramentu,
– procesje eucharystyczne,
– kongresy eucharystyczne.
      Najczęstszą formą kultu eucharystycznego jest wystawienie Najświętszego Sakramentu. Jest ono uzasadnione w każdym kościele i kaplicy, w którym przechowywana jest Eucharystia. Wystawienie Najświętszej Eucharystii pociąga do uznania cudownej obecności Chrystusa i zachęca do zjednoczenia z Nim. Przy wystawieniu należy troskliwie unikać wszystkiego, co mogłoby przysłonić pragnienie Jezusa, który ustanowił Eucharystię głównie po to, by nam służyła jako pokarm, lekarstwo i pokrzepienie.
      Kolejnym sposobem kultu eucharystycznego jest organizowanie procesji eucharystycznych. W procesjach, kiedy Najświętszy Sakrament jest niesiony lub wieziony poza kościół wśród śpiewów i uroczystych obrzędów, lud chrześcijański ma okazję, by złożyć świadectwo swej wiary i pobożności wobec Chrystusa pod postacią chleba. Dlatego też w Kodeksie Prawa Kanonicznego możemy przeczytać: Gdzie, zdaniem biskupa diecezjalnego, jest to możliwe, należy dla publicznego świadectwa czci wobec Najświętszej Eucharystii urządzać, zwłaszcza w uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, procesję prowadzoną po drogach publicznych. Nie trudno się domyślić, że właśnie procesja w uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa ma szczególne miejsce wśród procesji eucharystycznych, jest ona wyrazem wspólnej wiary i uwielbienia wobec Chrystusa euchary­stycznego. Na zakończenie procesji udziela się błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i po schowaniu Hostii używanej w czasie procesji kończy się nabożeństwo.
      Szczególną formą kultu eucharystycznego są kongresy eucharystyczne, które mogą mieć zasięg lokalny, regionalny lub ogólnokościelny. Celem tych kongresów jest doskonalsze zgłębienie jakiegoś aspektu tajemnicy Eucharystii oraz uczczenie jej publicznie w duchu miłości i jedności.

 

Parafianom i naszym Gościom dziękujemy za wszelkie wyrazy życzliwości, pomoc i ofiarność.

Niech  Pan obdarzy Was POKOJEM.