Kuchnia charytatywna

Franciszkańska Kuchnia Charytatywna

kuchnia

Kuchnia Charytatywna przy Klasztorze Franciszkanów prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu – Karłowicach powstała w 1992 r. z myślą o najbardziej potrzebujących parafianach.

Zaczynała swoją działalność od wydawania kilkunastu porcji zupy dziennie. Z roku na rok rosła liczba korzystających z placówki. Dzisiaj w kuchni wydaje się około 450 porcji zupy dziennie. Obecnie ze stołówki korzystają nie tylko parafianie z parafii św. Antoniego, ale mieszkańcy z całego miasta, a nawet zdarza się, że zaglądają ludzie spoza Wrocławia.

Kuchnia czynna jest od poniedziałku do soboty od godziny 12.00 do wydania ostatniego posiłku. Zupa wydawana jest dla jedzących na miejscu i na wynos. Każdy kto przychodzi jest nakarmiony.

Na darmowe posiłki przychodzą głównie starsi, bezdomni, ubodzy, osoby uzależnione oraz rodziny wielodzietne. Dla wielu z nich jest to jedyny posiłek w ciągu dnia.

Raz w miesiącu wydawana jest żywność w ramach programu PEAD, jest to mleko, mąka, makaron, ser żółty i topiony, cukier, kasza. Program ten obejmuje już około 500 osób.
Ponadto co roku organizujemy kolacje wigilijną dla około 600 osób.
Na stół trafiają dwa ciepłe dania jak również kawa i ciasto.
Każdy obecny otrzymuje paczkę żywnościową wzbogaconą o środki czystości i słodycze.

Placówka nasza nie ogranicza się tylko do wydawania posiłków. Udzielamy również wsparcia finansowego poprzez:
– zakup wyprawek do szkoły dla dzieci z rodzin wielodzietnych,
– zakup odzieży (zwłaszcza okres zimowy),
– wykup lekarstw,
– w szkole podstawowej nr 20 opłacany jest obiad dla kilku dzieci,
– jak również opiekę duszpasterską i poradnie,
– rekolekcje w adwencie,
– indywidualne rozmowy,
– od stycznia 2007 działa punkt konsultacyjny z zakresu pomocy społecznej,
– w soboty wydawana jest odzież używana.

Cała działalność Kuchni oparta jest na ofiarności ludzi dobrej woli, którzy wspierają jej dzieło finansowo lub przez konkretne produkty żywnościowe czy wyposażenie kuchni albo przez swoją charytatywną pracę.
Wielu podopiecznych Kuchni wyraża wdzięczność za opiekę poprzez pomoc w naszej jadłodajni, polegającej na rozładunku produktów spożywczych, obieraniu warzyw, drobnych prac remontowych i ogrodowych. W wolontariat angażują się ludzie w różnym wieku i, co ważne i cenne, bardzo często młodzież. Liczna grupa to studenci związani z franciszkanami. Nie liczą przy tym swego czasu, nie czekają na jakiekolwiek gratyfikacje, działają z własnej woli – w pełni oddani idei pomocy Bliźniemu.

Kuchnia Charytatywna współpracuje z organizacjami pozarządowymi znajdującymi się na terenie naszej parafii, między innymi ARKA której podopieczni włączają się w prace w Kuchni jako wolontariusze. Jest to przykład aktywizacji i rozwoju osób niepełnosprawnych.Zajęcia te przygotowują ich do usamodzielnienia się.

Bardzo ważną rzeczą jest ukazanie dzisiejszej młodzieży że praca dla innych da poczucie spełnienia i satysfakcji życiowej.