5 Niedziela Wielkanocna – 29.04.2018

MAJ – miesiąc MARYJNY

 Drodzy Parafianie i Goście
   Chrystus chcąc nas pouczyć o niedostępnej dla nas tajemnicy życia Kościoła, posłużył się obrazem winnego krzewu i latorośli. Krzewem jest On sam. W nim, organicznie związane, tkwią latorośle obsypane liśćmi i wydające owoc. Krzew żyje, latorośle zmieniają się z roku na rok, jak pokolenia. Podobnie jest z Kościołem. Chrystus trwa wiecznie, pokolenia ludzi należących do Kościoła ustawicznie się wymieniają. Na wzór latorośli mają wydać owoce dobrych czynów. Tymi owocami Bóg pragnie ubogacać ludzkość. Aby latorośle mogły wydawać owoce, muszą czerpać życiodajne soki z ziemi przez korzeń i krzew. Gdy ich łączność z krzewem zostaje zerwana, nie tylko nie są w stanie przynosić owoców, ale same schną i nie nadają się do niczego tylko na spalenie. Winny krzew, latorośle i ich owoce są doskonałym obrazem Kościoła. Chrystus chciał w nim ukazać potrzebę życia eucharystycznego. Według Jana Ewangelisty Jezus posłużył się tym obrazem w Wieczerniku, gdzie ustanowił Najświętszy Sakrament. Chciał ukazać rolę, jaką w życiu Kościoła i poszczególnych jego członków spełnia Eucharystia… Ks. Edward Staniek
… spróbujmy przemyśleć ewangeliczny obraz o winnym krzewie, aby odkryć siebie jako latorośl przeznaczoną do wydawania owoców, aby odkryć swoje miejsce w Kościele….
 

                5 Niedziela Wielkanocna – 29.04.2018
10.30 – Suma
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi.
18.30 – Nieszpory.
20.10 – Msza św. akademicka. 
                Poniedziałek – 30.04.2018 
6.30 i 9.00 – Msza św.
11.00 – Msza św. w int. naszej Ojczyzny.  
18.30 – Msza św.
                Wtorek – 01.05.2018
Wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika – współpatrona prowincji św. Jadwigi.
5.45 – Akatyst ku czci Bogurodzicy.   
6.30 i 9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św., po niej nabożeństwo majowe, następnie adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi do godz. 21.00.
                Środa – 02.05.2018
Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła.
6.30 i 9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe
                Czwartek – 03.05.2018 – pierwszy czwartek miesiąca
Uroczystość NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski.
(porządek Mszy św. niedzielny, oprócz mszy św. akademickiej o 20.10.)
18.30 – Nabożeństwo majowe.
                Piątek – 04.05.2018 – pierwszy piątek miesiąca
Wspomnienie św. Floriana, męczennika.
6.00 – Droga Krzyżowa.
6.30 i 9.00 – Msza św.
17.00 – Msza św. pierwszopiątkowa z udziałem dzieci.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe
                Sobota – 05.05.2018 – pierwsza sobota miesiąca
  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
  9.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Krwi Chrystusa.
  9.45 – Fraternia dziecięca (dom parafialny).
18.00 – Nabożeństwo majowe.
18.30 – Msza św.
                6 Niedziela Wielkanocna – 06.05.2018
  8.00 – Spotkanie modlitewne dla Róż Różańcowych.
10.30 – Suma.
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi.
18.00 – Godzina Święta połączona z nabożeństwem majowym.
20.10 – Msza św. akademicka. 

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 

  • Dziś 5 Niedziela Wielkanocna. O godz. 18.30 zapraszamy na Nieszpory.

 

  • Gościmy dziś w naszej parafii po raz kolejny o. Roberta Pyłypczuka, franciszkanina z Żytomierza na Ukrainie. Wygłosi on kazania na wszystkich mszach św. i będzie zbierał przed kościołem ofiary do puszek na potrzeby kształcenia braci kleryków, nowicjuszy i postulantów w Prowincji św. Michała Archanioła na Ukrainie.

 

  • Kancelaria Parafialna w tym tygodniu będzie czynna tylko w piątek od 16.00 do 18.00.

 

  • W poniedziałek o godz. 11.00 Uroczysta Msza św. Koncelebrowana w int. naszej Ojczyzny. Zapoczątkuje ona wydarzenie pt. Parada Niepodległości dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Organizatorami całości są: Rada Osiedla Karłowice-Różanka, Salonik Trzech Muz oraz Szkoła Podstawowa nr 50. Więcej informacji na plakatach.

 

  • We wtorek o godz. 5.45 zapraszamy na wspólne śpiewanie Akatystu ku czci Bogurodzicy. Tylko dwa razy w roku śpiewamy Akatyst ku czci Bogarodzicy – 1 maja i 1 października.

 

  • W czwartek Uroczystość NMP Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Porządek mszy św. jak w każdą niedzielę, oprócz mszy akademickiej o godz. 20.10. Msza św. w int. naszej Ojczyzny o godz. 10.30. Nabożeństwo majowe o godz. 18.30.

 

  • Przez cały miesiąc maj zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do brania udziału w codziennych nabożeństwach majowych ku czci NMP. Nabożeństwa będą odprawiana od poniedziałku do piątku po mszy św. wieczornej, a w soboty i niedziele pół godziny przed mszą wieczorną, czyli odpowiednio w sobotę o 18.00, a w niedziele i święta o godz. 18.30 .

 

  • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W piątek zapraszamy dzieci na godz. 17.00 na swoją mszę św. pierwszopiątkową. Wcześniej będzie okazja do spowiedzi św.

 

  • W tym tygodniu swoją grupę chorych odwiedzi tylko o. Proboszcz. O. Jordan i o. Adam odwiedzą swoich chorych w umówionym terminie.

 

  • Nowy cykl nauk Kursu Przedmałżeńskiego rozpoczniemy w poniedziałek 7.05.br. o godz. 19.15 w domu parafialnym. Kolejny odbędzie się dopiero po wakacjach, pod koniec września. Zapisy na pierwszym spotkaniu.

 

  • Przypominamy i informujemy, że tegoroczna uroczystość Pierwszej Komunii św. odbędzie się w dwie majowe niedziele: 13.05. – SP nr 20 i inne, oraz 20.05. – SP nr 83 i inne, a Rocznica Pierwszej Komunii św. 27.05.br.

 

  • Wspólnota św. Szarbela zaprasza na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w dniach 11-13.05.2018 . Koszt 300 zł. Zapisy na furcie.

 

  • W październiku bieżącego roku organizujemy pielgrzymkę na Cypr – „Śladami Apostołów”. Pielgrzymka odbędzie się w dniach od 12 do 20.10.2018. Zapraszamy do udziału, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej.

 

  • Papieskie intencje modlitewne – maj 2018

Intencja ewangelizacyjna: Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.
 

Nabożeństwo majowe ku czci Najśw. Maryi Panny

   Nabożeństwo, będące wzorem dla obecnego majowego, znane było już w Kościele koptyjskim, a z biegiem czasu zwyczaj wspólnego sławienia Maryi przez hymny, modlitwy, pieśni i kwiaty stał się powszechny w Ziemi Świętej, w Syrii, Małej Azji i Grecji. Jego rozkwit nastąpił w wiekach XII-XIV. Odprawianie go w maju rozpowszechnili Hiszpanie w XIII w., skąd powędrowało do Portugalii, Ameryki Środkowej, Nadrenii, Italii. Papież Pius VII pozwolił nabożeństwo wprowadzić w Rzymie, nadając mu odpust zupełny. Do Polski majowe dotarło w 1837 r. Najpierw było znane w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie. W 1852 r. zostało po raz pierwszy uroczyście odprawione w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, skąd szybko zawędrowało do najbardziej odległych zakątków kraju. Po 30 latach znane już było w każdej polskiej parafii. Propagatorami majowego byli znani kaznodzieje, pisarze, działacze katoliccy, m.in. ks. Karol Bołoz Antoniewicz, który wydał specjalne nauki majowe i zbiór pieśni Wianek majowy z najbardziej chyba znaną pieśnią jego autorstwa Chwalcie łąki umajone.
   Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. To piękny zbiór komplementów dla Maryi. Nie ma pewności, kiedy powstała Litania Loretańska. Pewne jest to, że zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V w 1578 r. Nazwę „Loretańska” otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana prawdopodobnie od 1531 r. Przypuszcza się, że część tytułów Maryi pochodzi z wpisów w księgach sanktuarium Domku Loretańskiego.
 W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie „Królowo Polskiej Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na „Królowo Polski”.

 


DYSPENSA. Metropolita Wrocławski Arcybiskup Józef Kupny udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na piątek, 4 maja 2018 r.
 

Drodzy Parafianie i Goście.

Dziękujemy Wam z życzliwość, pomoc i ofiarność.

Niech Jezus Zmartwychwstały Was prowadzi i umacnia,

niech Wam błogosławi.