2 Niedziela – 19.01.2020

Drodzy Parafianie i Goście

                  „Ojcze, bądź wola Twoja”. Wykonanie woli Boga jest sercem życia religijnego. Czcimy Boga o tyle, o ile jesteśmy Mu posłuszni. To zaś wymaga ścisłej współpracy z Nim. Wola Boga jest wpisana w obowiązki rodzinne i one wysuwają się na plan pierwszy. Bezpośrednio po nich jawi się ona w obowiązkach zawodowych. To nasza praca winna być miejscem świadczenia o naszej przynależności do Boga. Uczył nas tego sam Jezus. Uczy tego Izajasz, który posłuszny Bogu podejmuje prorockie zadania. Podobnie uczy nas tego św. Paweł, podejmując zadania apostoła, ale nie rezygnując nigdy z wykonywania zawodu, który opanował w młodości. Uczy nas tego Jan Chrzciciel, którego zadaniem było przygotowanie narodu na spotkanie z Jezusem i wskazanie Go palcem, przynajmniej swoim uczniom. Wspomnijmy nasze zawody i postawmy sobie pytanie: Na ile jesteśmy w nich świadkami Jezusa? Ludzie, obserwując naszą postawę wobec pracy i w pracy, winni rozpoznać w nas uczniów Jezusa. Umiłowanie woli Boga jest w stanie zabłysnąć w nas jak światło. Współczesny świat, który uważa pracę zawodową głównie za źródło pieniędzy, potrzebuje przypomnienia, że etyka i religia są ważniejsze niż pieniądze, że godność człowieka jest cenniejsza niż jego konto w banku.   Ks. Edward Staniek

                2 Niedziela – 19.01.2020   

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

10.30 – Suma.

12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi, po mszy błogosławieństwo małżonków spodziewających się dziecka.

15.00 – Msza św. dla Wspólnoty Małżeństw – kaplica.

18.00 – Koncert kolęd.

20.10 – Msza św. akademicka.

                  Poniedziałek – 20.01.2020

Wspomnienie świętych męczenników Fabiana i Sebastiana.

  6.30 – Msza św. w int. o. Fabiana, proboszcza z ok. imienin.

  9.00 – Msza św.

18.30 – Msza św.

                  Wtorek – 21.01.2020Dzień Babci

Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.

 6.30 i 9.00 – Msza św.

18.00 – Nabożeństwo ku czci św. Antoniego.

18.30 – Msza św., a po mszy adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi do 21.00.

                  Środa – 22.01.2020Dzień Dziadka

6.30 i 9.00 – Msza św.

18.30 – Msza św.

19.15 – Spotkanie wspólnoty Betesda – fraternia.

                  Czwartek – 23.01.2020

6.30 i 9.00 – Msza św..

18.30 – Msza św., po niej modlitwa uwielbienia.

19.15 – Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w salkach.

                  Piątek – 24.01.2020

Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.

  6.30 i 9.00 – Msza św.

18.30 – Msza św.

                  Sobota – 25.01.2020

Święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła.

  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

  9.00 – Msza św.

18.00 – Nabożeństwo ku czci NMP.

18.30 – Msza św.

                3 Niedziela – 26.01.2020  

Niedziela Słowa Bożego

10.30 – Suma.

12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi, po mszy błogosławieństwo małżonków spodziewających się dziecka; kolejne spotkanie z rodzicami i dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św.

13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu małym dzieciom.

18.00 – Koncert kolęd.

20.10 – Msza św. akademicka.

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

· Dziś 2 Niedziela Zwykła. O godz. 18.00 zapraszamy na koncert kolęd.

· W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie czynna w poniedziałek, środę i piątek od 16.00 do 18.00.

· We wtorek obchodzimy Dzień Babci, a w środę Dzień Dziadka – pamiętajmy o nich w naszych modlitwach. 

· Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w czwartek o godz. 19.15 w salkach. 

· Kolejny kurs przedmałżeński rozpoczynamy 17.02.2020 o godz. 19.15 w domu parafialnym. W ramach kursu odbędzie się 10 spotkań (2 razy w tygodniu – poniedziałki i czwartki),  3 spotkania w poradni rodzinnej (poszczególne pary umawiają się indywidualnie w dogodnym dla siebie terminie), a 29.02.2020 br. odbędzie się Dzień Skupienia. Zapisy na pierwszym spotkaniu.

· Również 17.02.2020 roku rozpoczniemy kurs przygotowujący do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania dla osób dorosłych (po 19-tym roku życia). Zapisy prowadzimy w kancelarii parafialnej. Spotkania odbywają się o godz. 20.15 w poniedziałki i czwartki w domu parafialnym.

· W sobotę przypada Święto Nawrócenie św. Pawła, które kończy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Życzliwymi bądźmy! Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

· Dziś, 19 stycznia wystąpi w naszym kościele istniejący od 15 lat zespół ludowy ze wsi Kocina w Ziemi Kaliskiej, zajmujący się zachowaniem i promowaniem kultury ludowej Wielkopolski Południowej. Za swoje działania Zespół z Kociny został uhonorowany Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Zespół gra m. in. na zabytkowych instrumentach takich jak: skrzypce, bęben obręczowy i basy kaliskie. Koncert kolęd i pastorałek rozpocznie się po mszy św. o godz. 17.00.  Serdecznie zapraszamy.

· Jak już zapowiadaliśmy, dziś od godz. 7.00 do 14.00  funkcjonariusze Policji przeprowadzą akcję informacyjną wśród seniorów ostrzegając przed niebezpieczeństwami grożącymi im ze strony oszustów (w szczególności wyłudzeń na tzw. „wnuczka”). Policjanci będą przy wyjściu z kościoła rozdawać ulotki, rozmawiając z osobami starszymi.

· W piątek zakończyliśmy tegoroczną wizytę duszpasterską w naszej parafii, dziś od godz. 15.00 tzw. kolęda uzupełniająca. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za Waszą gościnność, za serdeczne przyjęcie, za wspólną modlitwę, a także za Wasze ofiary. Za wszelkie niedociągnięcia, które się zakradły w organizację i przeprowadzenie tegorocznej kolędy serdecznie przepraszamy. Kazanie o. Proboszcza podsumowujące kolędę i cały miniony rok, a także wytyczające pewne kierunki w obecnym roku, zostanie wygłoszone w przyszłą niedzielę 26.01.br. na wszystkich mszach św.

· Za tydzień w niedzielę będziemy obchodzili pierwszy raz ustanowioną przez Ojca Świętego Franciszka Niedzielę Słowa Bożego. „Ustanawiam zatem – pisze Franciszek w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio «Aperuit illis» trzecią niedzielę zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu słowa Bożego. Ta Niedziela Słowa Bożego  staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwałej i autentycznej jedności”.

· Za tydzień po mszy św. o 12.00 kolejne spotkanie z dziećmi i rodzicami przygotowującymi się do I Komunii św.

Papieskie intencje modlitewne – styczeń 2020

Intencja ewangelizacyjna: o promocję pokoju na świecie.
Módlmy się, aby chrześcijanie i ci, którzy należą do innych religii oraz ludzie dobrej woli umacniali pokój i sprawiedliwość na świecie.

Może się przydać, taka mała ściąga….

Lectio divina – to tradycyjna metoda Kościoła, polegająca na medytacji fragmentu Pisma Świętego. Składa się na nią kilka etapów:

wstęp (znajdź miejsce i zadbaj o przestrzeń , stań pokornie w obecności Boga, poproś Ducha Świętego o pomoc i prowadzenie);

lectio (czytanie i analiza fragmentu Pisma Świętego – najlepiej kilka razy i nagłos, można podkreślić ważniejsze słowa, wypisać wydarzenia czy bohaterów);

meditatio (szukanie głębszego sensu czytanych słów, „przeżuwanie” tekstu. Jakie jest przesłanie tego fragmentu dla Wspólnoty Kościoła i każdego człowieka. Czasem wystarczy skupić się na jednym słowie, zdaniu i przy nim trwać , innym razem można sięgnąć po komentarz biblijny);

contemplatio (zaangażowanie całego siebie w treść i przesłanie Orędzia, zasłuchanie się w Słowo Boże, wejście ze wszystkim co się ma w strumień Bożej myśli, aby pozwolić Bogu by przelał i zanurzył nas w oceanie swojego wewnętrznego Życia i Miłości);

oratio (kontemplacja jest doświadczeniem, które naturalnie ląduje w modlitwie słowami, najczęściej uwielbieniem, dziękczynieniem, a w końcu prośbą o pomoc w podjęciu konkretnych działań w swoim życiu zaraz po zakończeniu lectio divina).

Drodzy Parafianie i Goście, serdecznie dziękujemy Wam za życzliwość, za modlitwy, ofiary i wszelką pomoc. Pan niech obdarzy Was POKOJEM.