Dziś 5. Niedziela Wielkiego Postu.
O godz. 18:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
Kancelaria parafialna będzie czynna tylko w środę od 16:00 do 18:00. Wszelkie pilne sprawy kancelaryjne prosimy kierować do nas drogą mailową.
Zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci na nabożeństwa wielkopostne:
– Drogę Krzyżową w piątki: dla dorosłych o godz. 6:00, 9:30 i 18:00; dla dzieci o godz. 17:00, dla młodzieży i dorosłych o godz. 20:00 (tzw. Droga Krzyżowa dla zabieganych i zapracowanych);
– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele: o 18:00 w naszym kościele i o godz. 16:00 w kaplicy sióstr Franciszkanek (w dawnym szpitalu im. Korczaka). Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać pod zwykłymi warunkami odpust zupełny.
W czwartek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To również Dzień Świętości Życia, w którym w całej Polsce składane są przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego. W naszej Parafii również – wzorem lat poprzednich – chcemy złożyć takie przyrzeczenie w czasie mszy wieczornej. Msza św. wieczorna będzie transmitowana, a wyjaśnienie na czym polega duchowa adopcja, jest zamieszczone na naszej stronie internetowej. W obecnej sytuacji bardzo zachęcamy do duchowej adopcji.
19 marca 2021 roku Kościół obchodził piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia o pięknie i radości miłości w rodzinie. Tego dnia Papież Franciszek zainaugurował Rok Rodziny „Amoris Laetitia„, który zakończy się 26 czerwca 2022 roku podczas Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym. Doświadczenie pandemii wyraźniej unaoczniło zasadniczą rolę rodziny jako domowego Kościoła i podkreśliło znaczenie więzi między rodzinami, czyniących z Kościoła „rodzinę rodzin” (AL 87).
W Wielkim Poście transmitujemy mszę św. niedzielną o g. 12:00 i Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o g. 18:00, a także w piątki – Drogę Krzyżową o g. 18:00 i bezpośrednio po niej mszę św.
Na furcie możemy nabyć świece Caritas, tzw. „paschaliki”, a także prasę katolicką.
Za tydzień już Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej rozpoczynająca Wielki Tydzień. Na wszystkich mszach św. poświęcenie palm.
Pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów państwowych i kościelnych dotyczących stanu epidemii.
Drodzy Parafianie i Goście, serdecznie dziękujemy Wam za życzliwość, za modlitwy, ofiary i wszelką pomoc. Pan niech obdarzy Was pokojem.
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego
Duchowa adopcja dziecka poczętego to trwająca 9 miesięcy modlitwa o ocalenie życia.
Powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.
Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój ich sercom. Jako bardzo konkretny, bezinteresowny i osobisty dar (modlitwy, ofiary i post), pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając do postrzegania miłości i seksu oczyma Boga. Ucząc systematycznej modlitwy i pozytywnego działania pogłębia sens zaniedbanych praktyk ascetycznych. Może się stać czynnikiem odrodzenia wspólnej modlitwy i miłości w rodzinie.
Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej – radosnej, światła, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Mario) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.
Duchową adopcję może podjąć każdy człowiek. Poprzedza ją przyrzeczenie, które składa się np. w swojej parafii. Można również podjąć duchową adopcję prywatnie.
Formuła przyrzeczenia
Formuła przyrzeczenia, którą powinny odmówić osoby podejmujące duchową adopcję. Poprzedzamy ją wykonaniem znaku krzyża oraz krótką modlitwą (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu)
Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci. / Wiedziony pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych / postanawiam mocno i przyrzekam, / że od dnia 25 marca 2021 r. / w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego / biorę w Duchową Adopcję jedno dziecko, którego imię jedynie Bogu jest wiadome, / aby przez 9 miesięcy, każdego dnia, modlić się o uratowanie jego życia / oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu. / Tymi modlitwami będą: jedna Tajemnica Różańca św., / moje dobrowolne postanowienia, / oraz modlitwa, którą dziś po raz pierwszy odmówię:
Modlitwa codzienna:
Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem św. Józefa, Człowieka Zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu – proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby pozostawili je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.
Głośmy Ewangelię życia, podejmując dzieło duchowej adopcji dzieci, które są zagrożone. Dziękujmy dobremu Bogu za dar macierzyństwa, otoczmy naszą modlitwą rodziców i wszystkie matki a szczególnie te, które nie boją się wydać na świat dziecka i wychować je nawet bez udziału ojca.