30 Niedziela Zwykła – 27.10.2013

celnik_i_faryzeuszDrodzy Parafianie
„Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony. Sądzę, że nie mają racji ci, którzy mają za złe faryzeuszowi treść jego modlitwy. Czyż nie powinno dziękować się Bogu, za zdolność do czynienia dobra, za to, że nie pozwala nam się moralnie stoczyć? (…) Sądzę też, że nie mają racji ci, którzy w modlącym się celniku widzą skruszonego grzesznika i wynoszą jego modlitwę. Nie w materii modlitwy leży jego przewaga nad faryzeuszem. Każdy z nich modli się prawdziwie, bo ich modlitwy są wyrazem trafnie rozpoznanej własnej sytuacji przed Bogiem. A jednak jest między nimi przepaść. Gdzieś poza słowami, poza ich pobożnością, znajomością siebie tkwi przesądzająca o wszystkim różnica. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony.”         Marian Grabowski
…Przyglądając się celnikowi, nie sposób nie zauważyć jego uniżenia. Stoi z daleka, pokazując w ten sposób tęsknotę za Bogiem, a jednocześnie poczucie swojej niegodności. Nie gra roli, nie maskuje się i nie zakłamuje prawdy o sobie… odchodzi usprawiedliwiony…
 
                30 Niedziela Zwykła – 27.10.2013

12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
13.30 – Msza św. z udzieleniem sakramentu chrztu św. dzieciom.
18:30 – Nabożeństwo różańcowe.

                Poniedziałek – 28.10.2013 

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

18.00 – Nabożeństwo różańcowe.
18.30 – Msza św. w int. o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.
19.15 – Parafialny krąg biblijny Betania (dom katechetyczny).
19.15 – Nauki  przedmałżeńskie dla narzeczonych (dom katechetyczny).

                Wtorek – 29.10.2013

18.00 – Nabożeństwo różańcowe – poprowadzi wspólnota Arka.
19.15 – Młodzieżowy krąg biblijny fraterni San Damiano (fraternia).
20.00 – Godzinna adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi.

                Środa – 30.10.2013

  9.00 – Msza św. z udziałem wspólnoty Pogodna Jesień, następnie spotkanie.
18.00 – Nabożeństwo różańcowe.

                Czwartek – 31.10.2013                                

18.00 – Zakończenie nabożeństw różańcowych.
18.30 – Msza św., a bezpośrednio po niej katecheza na temat: Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny a Halloween; następnie krótka adoracja Najśw. Sakramentu i błogosławieństwo.  
19.15 – Nauki dla narzeczonych (dom katechetyczny).

                Piątek – 01.11.2013                                                       I piątek miesiąca

Uroczystość Wszystkich Świętych

 – porządek mszy św. jak w każdą niedzielę (kancelaria nieczynna)
18.00 – Nabożeństwo za zmarłych z procesją na cmentarz klasztorny

                Sobota – 02.11.2013                                                      I sobota miesiąca

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (Dzień Zaduszny)

  8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęci NMP.
  9.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Krwi Chrystusa.
18.00 – Wypominki za zmarłych (codziennie do 15 listopada).

                31 Niedziela Zwykła – 03.11.2013

  8.00 – Spotkanie Róż Różańcowych.
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
14.30 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Muminki i rodzin osób niepełnosprawnych, następnie spotkanie w domu katechetycznym.
15.00 – Msza św. dla FZŚ (kaplica).
18:30 – Wypominki za zmarłych.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

· Do czwartku włącznie zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe.

  • W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 12.00 zostaną rozdanie dzieciom nagrody za gorliwe uczestnictwo w nabożeństwach różańcowych. Prosimy przynieść plansze z wklejonymi obrazkami.
  • Albrecht_Dürer_003W czwartek nie będzie zbiórki ministrantów i lektorów.
  • W piątek przypada Uroczystość Wszystkich Świętych – porządek mszy św. jak w niedzielę (jest to święto nakazane!). Dodatkowa msza św. na cmentarzu osobowickim o g. 14.00. To również I piątek miesiąca. W tym dniu kancelaria będzie nieczynna.
  • W sobotę Dzień Zaduszny i I sobota miesiąca. O 9.00 msza św. z udziałem wspólnoty Krwi Chrystusa.
  • W tym tygodniu nie będzie w poniedziałek i środę spotkań katechumenatu, ale całą młodzież jak również dorosłych – szczególnie rodziców i wychowawców – zapraszamy na mszę św. i specjalną katechezę w czwartek o godz. 18.30. Bezpośrednio po mszy św. w kościele będzie wygłoszona katecheza pt. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny a Halloween, następnie będzie krótka adoracja Najśw. Sakramentu i błogosławieństwo.
  • W sobotę nie odbędzie się spotkanie fraterni dziecięcej San Antonio.
  • Do końca listopada możemy zamawiać na furcie msze św. jubileuszowe na rok przyszły. Pozostałe w późniejszym terminie.
  • Na ławkach i w przedsionkach kościoła znajdują się kartki na wypominki. Bardzo prosimy o czytelne i staranne wpisywanie wypominek. Modlitwy i msze św. w intencji wypominek będą odprawiane w naszym kościele od 1 do 15 listopada: w dni powszednie od godz. 18.00, a w niedzielę i święta od godz. 18.30 czytamy wypominki.
  • Nowy cykl nauk przedmałżeńskich dla narzeczonych rozpoczynamy jutro – poniedziałek 28.10. br. – o godz. 19.15, w domu katechetycznym.
  • 4aab3c34c6a4d_oPierwsze dni miesiąca listopada są okazją do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych – ratuje dusze z czyśćca.

Warunki uzyskania odpustu są następujące:

1. Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.
2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.
3. Spełnienie trzech warunków:
– spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej;
– przyjęcie Komunii Świętej;
– odmówienie Ojcze nasz… Wierzę… i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

 ·  W związku z uroczystością kanonizacji bł. Jana Pawła II, która odbędzie się 27.04.2014 r. parafia nasza organizuje 7-dniową pielgrzymkę autokarową. Trasa pielgrzymki: Wenecja, Orvieto, Watykan, Rzym, Asyż, Padwa. Termin: 24-30.04.2014. Szczegółowe informacje: Biuro Podróży Wratislavia Travel, tel. tel/fax (071)372 74 59.
 

671951816Halloween – niewinna zabawa czy „drwina z uroczystości Wszystkich Świętych”?!

                Od pewnego czasu święto to zyskuje coraz większe uznanie również na Starym Kontynencie, nie wyłączając Polski. W naszej Ojczyźnie część pubów i szkół organizuje pod koniec października wieczorne imprezy, w trakcie których świętuje się „noc duchów”, a niejeden supermarket rozprowadza w tym czasie rozmaite halloweenowe akcesoria. Przyzwyczailiśmy się patrzeć na Halloween jak na może nieco dziwną, lecz niegroźną w sumie zabawę. Bliższe przyjrzenie się genezie i całej otoczce tego święta dowodzi jednak, iż jest ono jawną i bezpośrednią kontynuacją dawnych kultów pogańskich.

· To nie zabawa
Trudno mówić o przypadku, widząc, iż Halloween jest niemal dokładną kalką starych guseł i przesądów. Nie ma się też co dziwić, iż święto to jest wykorzystywane do propagowania satanizmu. Usprawiedliwieniem dla obchodzenia Halloween nie może być tłumaczenie, iż całe to święto to tylko zabawa oraz żart. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że za pomocą dowcipów i rozrywki również można skutecznie wpajać w ludzkie serca pewne przekonania oraz wzorce zachowań.
· Pismo święte
W czasach inwazji przeróżnych form pogaństwa pamiętajmy o napomnieniach św. Pawła Apostoła: „Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów” (1 Kor 10, 20-21).
· Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość (Por. Pwt 18,10; Jr 29,8). Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium – są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem – połączonym z miłującą bojaźnią – które należą się jedynie Bogu” (2116).
· Była satanistka Deborah Lipsky twierdzi, że Halloween to ważne święto dla czcicieli szatana, drwina z uroczystości Wszystkich Świętych. Zwraca m.in. uwagę, że Halloween jest wielkim świętem czcicieli szatana, którzy dają wówczas upust drwinom z Kościoła i jego świętych.

Uroczystość Wszystkich Świętych powinna być dla każdego wierzącego okazją do zgłębiania swego „powołania do świętości”, a  Dzień Zaduszny – do modlitwy i pamięci o wszystkich zmarłych. A Halloween po co?

Drodzy Parafianie, serdecznie zapraszamy w czwartek na mszę św. o 18.30,
a potem na katechezę na wyżej zasygnalizowany temat.
 
Drodzy Parafianie i Goście, serdecznie dziękujemy Wam za życzliwość,
za Waszą modlitwę, ofiary i wszelką pomoc.
Wszystkim życzymy głębokiego i radosnego przeżycia rozpoczynającego się tygodnia.

Pan niech obdarzy Was pokojem.