22 Niedziela Zwykła – 03.09.2017

Drodzy Parafianie i Goście
„…Chcemy spojrzeć dziś na próbę wiary na przykładzie proroka Jeremiasza, człowieka niezwykłej inteligencji i wrażliwości. Przeżywał chwile rozpaczy, zwątpienia, czuł się opuszczony przez Boga, od którego spodziewał się skutecznej pomocy. Bóg swoim autorytetem nakłonił Jeremiasza do podjęcia się misji prorockiej. Prorok otwarł swą duszę przed Bogiem i przedstawił Mu liczne trudności związane ze swą prorocką posługą. Bezpośrednim powodem Jego przygnębienia i pretensji do Boga była postawa słuchaczy, którzy okazywali dezaprobatę, a także pogardę wobec Jego przepowiadania. Jego nawoływania do wierności Bogu nie odnosiły skutku.
            Ileż to prób przeżywamy w naszym życiu duchowym, nieraz wydaje się, że Bóg doświadcza nas ponad siły. Czy jednak tak rzeczywiście się dzieje? Wiara wymaga nie tylko wiedzy, ale i prób, by mogła zostać oczyszczona z tego, co niedoskonałe, słabe. Wiara jest drogą, na której spotykamy nie tylko wiele dobra, możliwości rozwoju, ale też wiele zła, ludzkiej krzywdy i bezradności. Żeby zrozumieć nasze doświadczenia, dramaty, krytyczne sytuacje czy okresy życia warto sięgać po Pismo Święte – Księgę słowa samego Boga…”  ks. Leszek Smoliński
… poznanie Boga wymaga wysiłku, mozolnej pracy nad sobą, małych i większych fascynacji, samotności, przeżycia porażek i trudności, natchnień i radości,… Samo życie.
 

            22 Niedziela Zwykła – 03.09.2017
  8.00 – Spotkanie modlitewne Żywego Różańca (w kościele).
10.30 – Suma
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi – po mszy błogosławieństwo małżonków spodziewających się dziecka.
18.00 – Godzina Święta.
            Poniedziałek – 04.09.2017
  9.00 – Msza św.
17.00 – Spotkanie Róż Różańcowych (dom katechetyczny).
18.30 – Msza św.
            Wtorek – 05.09.2017
  9.00 – Msza św..
18.00 – Nabożeństwo ku czci św. Antoniego.
18.30 – Msza św., a po nim adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi do godz. 21.00.
            Środa – 06.09.2017
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św.
19.15 – spotkanie katechetek i katechetów (klasztor)
            Czwartek – 07.09.2017pierwszy czwartek miesiąca
  9.00 – Msza św.
17.30 – Adoracja Najśw. Sakramentu w int. Powołań.
18.30 – Msza św., a po niej modlitwa uwielbienia.
            Piątek – 08.09.2017
Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
  6.00 – Droga Krzyżowa.
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św.
19.15 – Pierwsze powakacyjne spotkanie Fraterni Młodzieżowej
            Sobota – 09.009.2017
Wspomnienie bł. Anieli Salawy, dziewicy, patronki III Zakonu w Polsce. 
  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
  9.00 – Msza św.
10.00 – Pierwsze powakacyjne spotkanie dla ministrantów.
18.00 – Nabożeństwo ku czci NMP.  
18.30 – Msza św.
            23 Niedziela Zwykła  – 10.09.2017
10.30 – Suma
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi – uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego i Katechetycznego – poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych.
14.30 – Msza św. dla Wspólnoty Muminki i rodzin osób niepełnosprawnych.
18.30 – Nieszpory. 

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 • Dziś 22 Niedziela Zwykła. O godz. 18.00 Godzina Święta.
 • Kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie czynna normalnie czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 18.00 a także we wtorek od 11.00 do 12.00.
 • Zapraszamy na nabożeństwa o godz. 18.00: we wtorek ku czci św. Antoniego a w sobotę ku czci NMP.
 • We wtorek po Mszy św. wieczornej Adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do spowiedzi do godz. 21.00.
 • W tym tygodniu odbędą się domowe odwiedziny chorych.
 • W piątek swoje imieniny obchodzi i o modlitwę prosi nasz Minister Prowincjalny o. Alan Brzyski. Msza w jego intencji zostanie odprawiona w piątek o 6.30.
 • Przez cały wrzesień przyjmujemy zapisy na ministrantów. Kandydatami na ministrantów mogą być chłopcy po I Komunii św. Zgłoszenie przyjmuje o. Jordan.
 • Informujemy, że pierwszą serię nauk przedmałżeńskich po wakacjach rozpoczniemy w poniedziałek, 18 września o 19.15 w domu katechetycznym.
 • Kurs przygotowujący do przyjęcia sakramentu bierzmowania osoby dorosłe (po 19 roku życia) rozpoczniemy w poniedziałek 18. września o godz. 20.15 w domu parafialnym. Zapisy i wszelkie informacje na pierwszym spotkaniu.
 • Pierwsze spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci, które będą przystępowały do I Komunii św. w 2018 roku odbędzie się w niedzielę 24. września po mszy św. o godz. 12.00 w domu parafialnym. Przypominamy, że w tym roku szkolnym I Komunia odbędzie się: dla SP nr 20 – 13.05., a dla SP nr 83 – 20.05.2018 r. Dzieci można zgłaszać u pań katechetek w szkołach podstawowych nr 20 i 83, a także w kancelarii parafialnej do 22. września br. Bardzo prosimy o pilnowanie tego terminu.
 • W sobotę 16.09.br. wyruszamy na Uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego z obchodami kalwaryjskimi do Sanktuarium w Górze św. Anny. Wyjazd o godz. 5.00 rano, a powrót w późnych godzinach wieczornych. Na furcie przyjmujemy zapisy.
 • W poniedziałek swoją działalność wznawia nasz Klub Seniora Nazaret. Wszystkich zainteresowanych seniorów zapraszamy  w poniedziałek na godzinę 10.00 na pierwsze spotkanie w siedzibie Fundacji Tobiaszki.
 • Za tydzień odbędzie się 35. Maraton Wrocławski, którego trasa przebiega ulicami naszej parafii: Kasprowicza i Boya-Żeleńskiego. Od godz. 9.00 do godz. 15.00 będą zamknięte drogi i parkingi przy naszym kościele. Bardzo prosimy wziąć to pod uwagę.
 • Dziś przed kościołem zbiórka do puszek na kuchnię charytatywną, a za tydzień taca inwestycyjna.
 • Brat Rafał dziękuje za przekazane warzywa i owoce na rzecz kuchni charytatywnej. Za wszelkie ofiary składamy Wam serdeczne Bóg zapłać.
 • Papieskie intencje modlitewne – wrzesień 2017

Intencja ewangelizacyjna: Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.
 

Wskazania KEP dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania

Polscy biskupi opracowali nowy dokument dotyczący przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Ujednolica on zasady obowiązujące w całej Polsce oraz podkreśla związek z parafią zamieszkania.

 • Wytyczne dotyczące przygotowania do bierzmowania zawierają w sześciu punktach najważniejsze aspekty sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Po wprowadzeniu teologicznym i pastoralnym biskupi ukazują również wskazówki organizacyjne. Dokument określa, jak na terenie całej Polski powinno przebiegać przygotowanie do bierzmowania.
 • Wspólnota, świadectwo i dojrzałość – to charakterystyczne cechy przygotowania do sakramentu bierzmowania – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.  – Każdy ochrzczony może i powinien przyjąć ten sakrament, gdyż bez niego wtajemniczenie chrześcijańskie pozostaje niedopełnione  – czytamy w dokumencie.
 • Biskupi podkreślają rolę rodziców w towarzyszeniu młodzieży podczas przygotowania do bierzmowania. Stąd w ciągu całego cyklu przygotowań wskazują na potrzebę przynajmniej pięciu spotkań z rodzicami kandydatów do bierzmowania.

– Uprzywilejowanym miejscem przygotowania bliższego i bezpośredniego do sakramentu bierzmowania jest parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła. Na tym etapie rozwoju religijnego chodzi bowiem o włączenie kandydata w życie jego parafii – tłumaczą biskupi.

 • W celu wyraźnego zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkami bierzmowania powinni być – jak wskazuje dokument – rodzice chrzestni, o ile są nadal wierzącymi i praktykującymi katolikami. Tam, gdzie nie jest to możliwe, świadkiem może być inna osoba – wierząca i praktykująca, która ukończyła 16 lat i przyjęła sakrament bierzmowania.
 • Podkreśleniem związku bierzmowania z sakramentem chrztu jest też zachęta do zachowania imienia chrzcielnego. – To okazja do bliższego poznania patrona, który towarzyszy nam często od pierwszych chwil życia – podkreśla Rzecznik Episkopatu. Zmiana – jak czytamy w dokumencie – byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim.  
 • W związku ze zmianami w systemie edukacji, okres wdrażania wszystkich etapów przygotowania do bierzmowania powinien obejmować – trzy klasy – VI, VII i VIII. Samo zaś przyjęcie sakramentu możliwe jest „najwcześniej na zakończenie klasy VIII, jako ważne dopełnienie edukacji na etapie szkoły podstawowej” – wyjaśniają biskupi.
 • Nowe wskazania dotyczące przygotowania do sakramentu bierzmowania zostały zatwierdzone przez biskupów podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP, które miało miejsce w Warszawie 13 i 14 marca 2017 r. (ze strony KEP)

 
 Cały tekst dokumentu

Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania

Parafianom i naszym Gościom dziękujemy za

wszelkie wyrazy życzliwości, za pomoc i ofiarność.

Życzymy Wam głębokiego i radosnego przeżywania

rozpoczynającego się tygodnia.