Niedziela Chrztu Pańskiego – 10.01.2016

Drodzy Parafianie i Goście
baptism_of_christChrzest Chrystusa jest obrazem naszego chrztu, dzięki któremu otrzymaliśmy Boże życie. I staliśmy się umiłowanymi dziećmi Boga. To wtedy Ojciec niebieski powiedział do każdego z nas osobiście: „Tyś jest moim synem, ja ciebie dziś zrodziłem”. Św. Ludwik, król Francji, mawiał, że bardziej od katedry, w której został koronowany na króla, ceni sobie kaplicę pałacową, w której został ochrzczony. W katedrze został tylko królem Francji, a w kaplicy pałacowej – dzieckiem Bożym. (…) W jaki sposób staramy się o rozwój dziecięctwa Bożego? Czy podejmujemy współpracę z łaską Chrztu? Często przecież słyszymy: Ja wierzę, ale nie praktykuję. „Wiara bez uczynków martwa jest”. Mówić: jestem wierzącym, ale nie praktykuje, znaczy tyle, co powiedzieć: żyję, ale nie oddycham. Św. Augustyn napisał takie głębokie słowa: „Nie ma żadnych bogactw, żadnych skarbów, żadnych zaszczytów i żadnych dóbr tego świata, które by zastąpiły to dobro, jakim jest wiara katolicka”… ks. Leszek Smoliński
…Warto co jakiś czas powracać do tajemnicy własnego chrztu. Powracać do cudu, podczas którego również do nas, jak niegdyś nad niewielką palestyńską rzeką, Bóg powiedział: „jesteś moim synem, córką umiłowaną”. Czy rozpoczęty wówczas dialog z Bogiem trwa?
 

                Niedziela Chrztu Pańskiego – 10.01.2016
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci – jasełka.
14.30 – ! Nie ma mszy św. dla wspólnoty Muminki.
18.30 – Nabożeństwo o pokój na świecie.
20.10 – Msza św. akademicka.
                Poniedziałek – 11.01.2016
9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św. wieczorna.
                Wtorek – 12.01.2016
18.00 – Nabożeństwo ku czci św. Antoniego.
18.30 – Msza św., a po niej adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi do 21.00.
                Środa – 13.01.2016
18.30 – Msza św.
19.15 – Spotkanie wspólnoty Betesda (fraternia).
19.15 – Młodzieżowy krąg biblijny.
                Czwartek – 14.01.2016
18.30 – Msza św. wieczorna, a po niej modlitwa uwielbienia.
                Piątek – 15.01.2016
Drogi krzyżowej o 6.00 nie będzie.
15.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Bożego Miłosierdzia.
18.30 – Msza św.
19.15 – Msza św. dla młodzieży (kaplica).
                Sobota – 16.01.2016
Święto Świętych Berarda i Towarzyszy, pierwszych męczenników zakonu franciszkańskiego.
8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
9.45 – Fraternia dziecięca (dom parafialny).
18.00 – Nabożeństwo ku czci NMP.
                2 Niedziela Zwykła – 17.01.2016
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci – kolędnicy misyjni.
15.00 – Msza św. dla duszpasterstwa rodzin (kaplica).
20.10 – Msza św. akademicka.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 • Dziś Święto Chrztu Pańskiego, które kończy Liturgiczny okres Bożego Narodzenia. W Polsce, zgodnie z tradycją, śpiewamy kolędy do 2 lutego.

 

 • 24303Dziś jeszcze o godz. 18.30 nabożeństwo o pokój na świecie. Odpowiadając na wezwanie Papieża Franciszka będziemy się modlić o pokój w świecie, w Ojczyźnie, w rodzinach i naszych sercach w każdą drugą niedzielę miesiąca. Serdecznie zachęcamy do włączenia się w tę modlitwę.

 

 • Kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie czynna normalnie.
 • 05W piątek o 19.30 msza św. dla młodzieży w kaplicy.

 

 • W przyszłą niedzielę na mszy św. o godz. 12.00 będziemy gościć Kolędników Misyjnych, czyli grupę dzieci ze SP nr 20 ze specjalnym przedstawieniem. Po mszy dzieci będą zbierać przed kościołem datki na potrzeby misji franciszkańskich.

 

 • Kochani pielgrzymi! Z radością pragniemy Was zaprosić na spotkanie kolędowe naszej franciszkańskiej grupy ZŁOTEJ 15, które odbędzie się w niedzielę 24 stycznia 2016 r. o godz. 17.00 w salkach przy kościele św. Antoniego we Wrocławiu na Karłowicach. Będzie to czas, kiedy przy wspólnym stole, w świątecznej atmosferze, pośpiewamy kolędy, powspominamy ostatnią pielgrzymkę, obejrzymy zdjęcia i pobędziemy razem.

 

 • Młodzież należąca do wspólnoty Fraternia San Damiano zaprasza na przedstawienie jasełkowe pt. Gdyby Jezus narodził się dziś, które odbędzie się w naszym kościele 24.01.2016 o godz. 18.00.

Wizyta-duszpasterska-02

 • Trwa w naszej parafii wizyta duszpasterska – tzw. kolęda. W dni powszednie kolędowanie rozpoczynamy o godz. 16.00 a w soboty i niedziele o 15.00. Jeżeli ktoś nie może przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie, to można się zapisać na kolędę uzupełniającą. Plan znajduje się na naszej stronie internetowej.
 • Uwaga! Szczególna informacja związana z kolędą dla mieszkańców ul. Czajkowskiego 19-43A. Kolęda jest zaplanowana na 15.01 a w tym samym czasie odbywać się będzie Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Karłowice”. Informujemy, że w razie dylematu można zgłosić się na kolędę uzupełniającą.

 

 • Kolejny kurs przedmałżeński rozpoczynamy 15.02.2016 o godz. 19.15 w domu parafialnym. W ramach kursu odbędzie się 9 spotkań (2 razy w tygodniu – poniedziałki i czwartki), 3 spotkania w poradni rodzinnej (poszczególne pary umawiają się indywidualnie w dogodnym dla siebie terminie), a 27.02.br. odbędzie się Dzień Skupienia. Nie trzeba się wcześniej zapisywać.

 

 • Również 15.02.2016 roku rozpoczniemy Kurs przygotowujący do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania dla osób dorosłych (po 19-tym roku życia). Zapisy prowadzimy w kancelarii parafialnej. Spotkania odbywają się o godz. 20.15 w poniedziałki i czwartki w domu parafialnym.
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: dla dorosłych – „Gość Niedzielny”, „Niedziela” i „Nowe Życie”; dla dzieci – „Ola i Jaś” oraz „Tęcza”. Są one rozprowadzane przed kościołem, w zakrystii lub na furcie. W dzisiejszym „Gościu Niedzielnym” znajduje się film „Faustyna”.

 

 • Spotkania dla rodzin alkoholików (AL-ANON) odbywają się w piątki o g. 18.00; Anonimowi Alkoholicy (AA) mają swoje spotkania w soboty o g. 17.00 i w niedziele o g. 18.15. Spotkania odbywają się w domu katechetycznym w sali nr 4.

 

Kilka słów o kolędzie
                Odwiedziny duszpasterskie mają charakter domowej liturgii. Rozpoczynają się od wspólnego śpiewania kolęd. Obrzęd błogosławieństwa rodzin w okresie Bożego Narodzenia może mieć różny przebieg. Każda wersja jednak przewiduje wspólną modlitwę i poświęcenie domu czy mieszkania. W czasie odwiedzin można poprosić księdza o poświęcenie obrazu, krzyża lub różańca. Specjalny obrzęd przewidziano w przypadku błogosławieństwa nowego domu i mieszkania. Poświęcanie domostw i błogosławienie rodzin ma w Kościele długą tradycję. Polecał je już św. Atanazy już w III w.
                Kolęda ma sens, nawet gdy jest krótka, bo pozwala zorientować się w problemach parafian i później lepiej reagować na ich oczekiwania i potrzeby w codziennej pracy duszpasterskiej. Nie wystarczy jednak tylko poświęcić mieszkanie, trzeba jeszcze choć na chwilę usiąść i spokojnie porozmawiać. Trzeba się spotkać.
                Najwięcej emocji związanych jest z tzw. kopertą, czyli ofiarą składaną kapłanowi podczas odwiedzin. Duże bezrobocie i nasze postępujące zubożenie powodują, że każda kwestia finansowa związana z Kościołem rozpala temperamenty znacznej części społeczeństwa. Wzrasta też liczba rodzin, które nie wpuszczają księdza, bo wydaje im się, że ofiara jest obowiązkowa. To również nieprawda.
                Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy już w czasie trwania tegorocznej kolędy, życzliwie i serdecznie nas przyjmowali.

 

Parafianom i naszym Gościom

dziękujemy za wszelkie wyrazy życzliwości,

za modlitwę i ofiarność.

Życzymy Wam Bożej opieki, zdrowia i radości.

Niech dobry Bóg Wam błogosławi.