7 Niedziela Zwykła – 23.02.2014

Drodzy Parafianie
jezus1W dzisiejszej ewangelii Jezus nie zachęca do rezygnacji z oporu wobec zła. Zachęca raczej do tego, abyśmy inaczej na nie spojrzeli i szukali innych rozwiązań niż odwet i rewanż.
„Jeśli ktoś cię uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi”. Uderzenie w twarz nie tyle powoduje ból fizyczny, ile dotyka naszej godności. Jezus, zachęcając do nadstawienia drugiego policzka, mówi: twoja godność tkwi głębiej niż to, co zewnętrzne, i nikt nie jest w stanie ci jej odebrać, nawet jeżeli cię uderzy w twarz. Dlatego śmiało możesz nadstawiać drugi policzek, gdyż nikt nie może ci odebrać szacunku.
„Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz”. W tych słowach Jezus odwołuje się do ówczesnych zwyczajów. W orzecznictwie starożytnego Izraela dłużnikowi można było przed sądem odebrać wszystko, aby zrekompensować swoją stratę. Nie można było wziąć tylko płaszcza, który był jego jedyną ochroną przed chłodem nocy. Jezus mówi: nie trzymaj się kurczowo nawet tego, co jest twoją ostatnią deską ratunku, ale całą swoją ufność pokładaj w Bogu.
„Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące”. Takie były realia rzymskiej okupacji Izraela. Każdy Rzymianin jako okupant miał prawo zmusić Izraelitę do przejścia z nim jednej mili, czyli około tysiąca kroków. Można sobie wyobrazić, jak czuł się Żyd zmuszony do pokazywania drogi lub dźwigania ciężkiego bagażu Rzymianina. Jezus naucza: nikt nie jest w stanie odebrać ci twojej wolności, nawet jeśli jesteś w sytuacji przymusu albo zewnętrznej niewoli. Dlatego możesz swobodnie, z dobrego, nieprzymuszonego serca, przejść dwa tysiące kroków. Może wtedy nieprzyjaciel stanie się twoim przyjacielem?      Tomasz Gaj OP
…przykazanie miłości nieprzyjaciół jest szczytem i zwieńczeniem nauki Jezusa. I to nie tylko teoria –  tak właśnie żył Jezus…  zło bowiem pokonuje się dobrem..
              7 Niedziela Zwykła – 23.02.2014

12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
13.30 – Msza św. z udzielenie chrztu małym dzieciom.  
18.30 – Nieszpory.
20.10 – Msza św. dla studentów – DA Antoni (paźdz.- czerw.)

                Poniedziałek – 24.02.2014

18.30 – Msza św. w int. Ukrainy: za zabitych, rannych i o pokój tym w kraju.
19.00 – Spotkanie parafialnego kręgu biblijnego Betania (dom katechetyczny).

                Wtorek – 25.02.2014

18.00 – Nabożeństwo ku czci św. Antoniego.
18.30 – Msza św. w int. zbiorowej.
– bezpośrednio po mszy św. do 21.00 adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi.

                Środa – 26.02.2014
19.15 – Spotkanie Wspólnoty Betesda.
                Czwartek – 27.02.2014 

I czwartek Parafialnej Nowenny przed kanonizacją bł. Jana Pawła II.

18.30 – Uroczysta msza św. wieczorna z kazaniem, a po niej krótkie nabożeństwo z możliwością ucałowania relikwii bł. Jana Pawła II.
                Piątek – 28.02.2014

   6.00 – Droga Krzyżowa.
18.30 – Msza św. o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, jednocześnie jest to msza z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.

                Sobota – 01.03.2014                                 pierwsza sobota miesiąca

  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
  9.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Krwi Chrystusa.   
18.00 – Nabożeństwo ku czci NMP.

                8 Niedziela Zwykła – 02.03.2014              pierwsza niedziela miesiąca

  8.00 – Spotkanie Róż Różańcowych. 
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
15.00 – Msza św. dla FZŚ (kaplica).
18.00 – Godzina Święta.
20.10 – Msza św. dla studentów – DA Antoni (paźdz.- czerw.)

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

modlitwa-za-Ukraine

 • Msza św. w int. Ukrainy: za zabitych, rannych i o pokój w tym kraju, zostanie odprawiona w poniedziałek o godz.  18.30. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do modlitwy.

Konferencja Episkopatu Polski „zwraca się do wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce, aby najbliższy piątek 28 lutego br. stał się dla nas dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy”.

 • Kancelaria parafialna w czasie ferii zimowych będzie czynna tylko w poniedziałki, środy i piątki od 16.00 do 18.00.
 • W czasie ferii zimowych nie ma spotkań katechumenatu, ministrantów i fraterni dziecięcej i młodzieżowej.
 • Nowy cykl nauk kursu przedmałżeńskiego rozpoczniemy w poniedziałek 3.03.br.

adoracja-ns

 • Na prośbę Parafian, pragniemy wprowadzić stałą zmianę w godzinach wtorkowej adoracji. Już od najbliższego wtorku adorację Najśw. Sakramentu rozpoczniemy bezpośrednio po mszy św. wieczornej i zakończymy o godz. 21.00. Natomiast okazja do spowiedzi pozostanie bez zmian: od 20.00 do 21.00.

 

 • JP2 1Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy, w najbliższy czwartek rozpoczniemy naszą Parafialną Nowennę przed kanonizacją bł. Jana Pawła II. Najbliższy czwartek rozpocznie 9 czwartków naszego modlitewnego czuwania i przygotowania. Bardzo serdecznie zapraszamy na uroczystą mszę św. z kazaniem o godz. 18.30, a następnie na krótkie nabożeństwo ku czci bł. Jana Pawła II. Kazanie wygłosi o. Emilian Gołąbek, przełożony i proboszcz z Sołtysowic na temat: Jan Paweł II papież rodziny.

 

 • W dniach 7-9.03.br. II rok Katechumenatu będzie odbywał rekolekcje przygotowujące do sakramentu Bierzmowania. Rekolekcje odbywać się będą w Dusznikach Zdroju. Koszt 150 PLN. Karty uczestnika można otrzymać na furcie klasztornej. Więcej informacji u o. Teofila.

 

 • Informujemy i przypominamy, że uroczystość I Komunii św. w naszej parafii odbędzie się w tym roku następujących terminach:  SP nr 20 – 11.05.2014  oraz  SP nr 83 – 17.05.2014.  Rocznica I Komunii zaplanowana jest na 25.05.br..

 

 • Serdecznie zapraszamy na Pielgrzymkę na Bałkany. Będziemy w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Albanii i Chorwacji. Termin: 8-18.09.2014. Koszt: 2000 PLN. Zapisy: Biuro Podróży WRATISLAVIA TRAVEL, Wrocław, ul. Słowiańska 8, tel/fax (071)372 74 59. Szczegółowy program znajduje się w gablotce.

 

                Podziękowania

 • Bracia ze Wspólnoty Cenacolo z Tarnowa,  którzy gościli w ubiegłą niedzielę w naszej parafii, bardzo serdecznie dziękują za życzliwe wysłuchanie, za zainteresowanie i głębokie rozmowy po mszach św., a także za wszelkie wsparcie materialne. Bóg zapłać.

 

 • Bardzo serdecznie dziękujemy za już złożone ofiary na renowację stacji Drogi Krzyżowej. Już w tym tygodniu trzy stacje zostaną zawiezione do Torunia i jak wszystko się uda, to do Wielkanocy będą już odnowione wisiały na swoim miejscu w kościele. W miejscu tych stacji zostaną tymczasowo zawieszone krzyże.

_________________________________________________
Drodzy  Parafianie

logo_1procentTrwa okres rozliczeń podatkowych. Każdy podatnik może przekazać dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego 1% swojego podatku. Na  terenie naszej parafii działają takie organizacje, które są już dobrze Wam znane.

Oto one:

 

 • 52fb851e5b615_k27Zachęcamy do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz Fundacji Tobiaszki działającej na trenie naszej Parafii. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać nazwę: Fundacja Tobiaszki oraz nr KRS: 0000099443. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na: prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży, organizację wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci oraz nową inicjatywę Fundacji – prowadzenie klubu seniora. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.

 

 • logo-5f20806c966ac44a7d394a8b39f32dc9Zachęcamy do wpłaty 1% swojego podatku na rzecz Fundacji L’ARCHE nr KRS 0000054452, która sprawuje opiekę całodobową nad osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie we Wrocławiu powstaje wielofunkcyjne Centrum dla tej grupy osób, łączące funkcje Domu, mieszkań chronionych, miejsca pracy. Wciąż potrzeba środków, aby to miejsce ruszyło w tym roku. Zapraszamy do odwiedzenia Wspólnoty we Wrocławiu i obejrzenia powstającego obiektu przy ul, Jutrosińskiej 29.

 
logo3Być dobrym jak chleb” to hasło przyświeca, na co dzień uczestnikom i opiekunom w WTZ „Muminki” przy al. Kasprowicza. To miejsce, które warto zobaczyć, ludzie, których warto wspomóc. Choćby 1%.
Warsztat Terapii Zajęciowej „Muminki” to dla ponad 50-ciu osób niepełnosprawnych: miejsce pracy, w którym czują się przydatne i wartościowe; miejsce spotkań, w którym odnalazły przyjaźń i radość; miejsce realizacji marzeń i przezwyciężania własnych ograniczeń i słabości; miejsce, w którym mogą być sobą.
 

Polecamy wszystkie te dzieła Waszej pamięci

Bóg zapłać

Serdecznie dziękujemy Wam za życzliwość, za wasze modlitwy i ofiary.

Pan niech obdarzy Was pokojem.