34 Niedziela Zwykła – 24.11.2013 Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Drodzy Parafianie
rok_wiary_plakat_2012    Dziś zakończenie Roku Wiary, zainaugurowanego przez papieża Benedykta XVI 11.10.2012 roku.
     Rok ten stał się okazją do podjęcia szeregu inicjatyw w naszym wrocławskim  środowisku, np. Tygodnia Ewangelizacyjnego, Peregrynacja Krzyża Wielkopiątkowego bł. Jana Pawła II, a także wielu innych.
    W naszym kościele parafialnym chcemy dziękować  za rok łaski na mszy o  godz. 10.30, na sumie. Chcemy dziś w sposób szczególnie świadomy i uroczysty złożyć Wyznanie Wiary i zaśpiewać dostojne Te Deum.
     Wierzymy, że ten „czas łaski” zostawi jakieś ślady w naszym życiu. Wielu podjęło wysiłek zgłębiania Katechizmu Kościoła Katolickiego, inni dołączyli do jakiejś wspólnoty przy parafii, jeszcze inni zaczęli przychodzić na katechezę dorosłych…

 A co w moim życiu, w moim chrześcijaństwie zostanie po Roku Wiary?

 
              34 Niedziela Zwykła – 24.11.2013

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

10.30 – Uroczysta msza św. dziękczynna na zakończenie Roku Wiary.
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu dzieciom.
18:30 – Nieszpory niedzielne.

                Poniedziałek – 25.11.2013

19.15 – Parafialny krąg biblijny Betania (dom katechetyczny).
19.15 – Nauki dla narzeczonych (dom katechetyczny).
19.15 – Katechumenat I i II roku (dom katechetyczny).

                Wtorek – 26.11.2013

Wspomnienie św. Leonarda z Porto Maurizio, kapłana

18.00 – Nabożeństwo ku czci św. Antoniego.
19.15 – Młodzieżowy krąg biblijny fraterni San Damiano (fraternia).
20.00 – Godzinna adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi.

                Środa – 27.11.2013

Wspomnienie św. Franciszka Antoniego Fasaniego, kapłana

   9.00 – Msza św. z udziałem wspólnoty Pogodna Jesień.
19.15 – Katechumenat I (dom katechetyczny).
19.15 – Spotkanie Wspólnoty Betesda.

                Czwartek – 28.11.2013

17.00 – Spotkanie ministrantów.
17.40 – Spotkanie lektorów.
18.30 – Msza św. o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, a po niej modlitwa uwielbienie.
19.15 – Ostatnia w tym cyklu nauka dla narzeczonych (dom katechetyczny).

                Piątek – 29.11.2013      

Święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego

  6.00 – Droga Krzyżowa.
18.30 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.

                Sobota – 30.11.2013      

Święto św. Andrzeja, Apostoła

  8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęci NMP.
9.45 – Spotkanie fraterni dziecięcej San Antonio (dom katechetyczny).
18.00 – Nabożeństwo ku czci NMP.

              I Niedziela Adwentu – 01.12.2013

Rozpoczęcie Rekolekcji Adwentowych

  8.00 – spotkanie Róż Różańcowych.
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
15.00 – Msza dla FZŚ (w kaplicy).
18.00 – Godzina Święta.

 

 Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 • Dziś Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, jest to już ostatnia niedziela Roku Liturgicznego. Następna niedziela jest już I Niedzielą Adwentu. Dziś również kończy się Rok Wiary.
 • AdwentAdwent ma podwójny charakter: jest okresem przygotowania do Świąt Narodzenia Pańskiego, przez które czcimy pierwsze przyjście Syna Bożego do nas ludzi, a zarazem okresem, w którym uwagę naszą kierujemy na powtórne przyjście Pana na końcu czasów. Z tych dwóch powodów okres Adwentu przedstawia się nam jako czas świętego i radosnego oczekiwania.
 • W naszej parafii wyrazem tego radosnego oczekiwania jest sprawowana w dni powszednie msza św. wotywna o NMP, tzw. msza „Rorate”, a także parafialne rekolekcje adwentowe.

– Msze Roratnie będą odprawiane od poniedziałku do piątku o 6.00 rano (po nich śniadanie w domu katechetycznym), a w soboty o 9.00,
– prosimy, aby dzieci przynosiły lampiony i papierowe serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami; po roratach dzieci będą otrzymywały pamiątkowe obrazki,
– parafialne rekolekcje adwentowe rozpoczniemy już za tydzień, w I Niedzielę Adwentu, wygłosi je o. Augustyn Feliszek, obecnie magister braci postulantów w Kłodzku. Plan rekolekcji znajduje się w gablocie oraz w Liście do Parafian,
– zachęcamy również do podejmowania dobrowolnych, osobistych postanowień adwentowych.

 • W związku z rozpoczynającymi się roratami prosimy o ofiarowanie dżemów, mleka i innych produktów spożywczych, które wykorzystane będą na śniadania dla dzieci po mszach roratnich. Produkty te można składać na furcie klasztornej.
 • W tym tygodniu spotkania katechumenatu będą odbywały się wg planu, ale nie będzie mszy św. dla młodzieży o 19.15 w piątek. Młodzież zapraszamy na mszę św. do kościoła o godz. 18.30.
 • W piątek wyjazd młodzieży na Adwentowe Dni Skupienia na Górę św. Anny. Zbiórka o g. 14.45 przed kościołem.
 • W sobotę – o godz. 9.45 – spotkanie fraterni dziecięcej San Antonio.
 • Od przyszłej niedzieli – I Niedzieli Adwentu, zwyczajem lat poprzednich – będziemy rozprowadzać świece Caritas (małe w cenie 6 zł, a duże 12 zł), kartki świąteczne, kalendarze, a także opłatki.
 • W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na potrzeby kuchni charytatywnej, która przeznaczona jest na zorganizowanie wigilii dla podopiecznych naszej kuchni.
 • W przyszłą niedzielę po mszy o 13.30 zapraszamy na występ chóru z Norwegii: „Canzona Nova”. Repertuar chóru to pieśni religijne, w tym również pieśni gospel.
 • Od 8 do 11.12.br., czyli od niedzieli do środy – odbędą się rekolekcje w DA, które będzie głosił o. Janusz Chwast dominikanin z Warszawy. Plan: niedziela godz. 20.00 msza św.; poniedziałek godz. 19.30 msza św + konferencja; wtorek godz. 19.30 msza św. + adoracja i spowiedź;  środa godz. 19.30 msza św. + nabożeństwo. Wszystkie spotkania odbędą się w kościele.
 • W związku z uroczystością kanonizacji bł. Jana Pawła II, która odbędzie się 27.04.2014 r. parafia nasza organizuje 7-dniową pielgrzymkę autokarową. Trasa pielgrzymki: Wenecja, Orvieto, Watykan, Rzym, Asyż, Padwa. Termin: 25-30.04.2014. Szczegółowe informacje: Biuro Podróży Wratislavia Travel, tel. tel/fax (071)372 74 59.

 
Zbliża się czas rorat…  
„Kto wymyślił roraty o 6.00?” – pyta zdegustowana kandydatka do bierzmowania na portalu społecznościowym? Pobudka o tak wczesnej porze może być rzeczywiście wielkim poświęceniem. Spieszę więc z wyjaśnieniem kto jest temu winien? Nazwa tej wotywnej Mszy ku czci Matki Najświętszej pochodzi od łacińskich słów, rozpoczynających antyfonę na wejście. Śpiew „Rorate caeli” czyli „Niebiosa spuśćcie nam z rosą Zbawiciela”, wyrażający tęsknotę za przychodzącym Panem, był już umieszczony w formularzu mszalnym papieża Grzegorza Wielkiego, a ten działał w VI wieku po Chrystusie. W Polsce najstarsze wzmianki o roratach sięgają XIII w. i są związane z środowiskiem zakonu cystersów. Zwyczaj ich odprawiania wprowadził król Przemysław II (+1257) na tyle skutecznie, że w XIV wieku roraty były już znane w całej Polsce. Roraty mogą być odprawiane tylko w Adwencie. Celebruje się je w białym kolorze szat liturgicznych, zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych, aby czytelnie zajaśniała metafora Jutrzenki, czyli Maryi, pojawiającej się przed przyjściem Słońca – Jezusa Chrystusa. Szczególnej wymowy nabierają wówczas słowa: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość…”. Symbolem Maryi jest też świeca, umieszczana dodatkowo na ołtarzu, zwana „roratką”. W średniowiecznej Polsce taką świecę przynosili przedstawiciele wszystkich stanów społecznych, co świadczy o tym, że na roraty przychodzili nie tylko kandydaci do bierzmowania i starsze kobiety, ale wszyscy! Roraty są wspaniałym ukłonem w stronę Matki Bożej, która jest wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Bóg zapragnął, aby Wcielenie Jezusa poprzedziła zgoda Tej, którą wybrał na Matkę, aby w ten sposób, podobnie jak pierwsza niewiasta Ewa przyczyniła się do śmierci, tak również niewiasta Maryja przyczyniła się do życia (por. KK 56). Jej „tak” wyrażone w odpowiedzi na Bożą propozycję otworzyło bramę zbawienia dla każdego z nas. Biegnąc o świcie do kościoła możemy powiedzieć Maryi swoje „dziękuję” za Jej wiarę.             Z blogu ks. Pawła Brońskiego
 

rekolekcje-adwent

Plan Rekolekcji Adwentowych

01- 04.12.2013

 głosi: o. Augustyn Feliszek OFM

 
                I Niedziela Adwentu – 01.12.2013Rozpoczęcie rekolekcji
kazania rekolekcyjne na wszystkich mszach św.
                Poniedziałek – 02.12.2013

6.00 – msza św. roratnia
9.00 i 18.30 – msza z nauką rekolekcyjną
19.30 – spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży (dom katechetyczny)

                Wtorek – 03.12.2013

6.00 – msza św. roratnia
9.00 – msza z nauką rekolekcyjną i udzieleniem sakramentu chorych
18.30 – msza św. z nauką rekolekcyjną, po mszy Adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi św.

                Środa – 04.12.2013  – Zakończenie Rekolekcji

6.00 – msza św. roratnia
9.00  i  18.30 – msza z nauką rekolekcyjną
 
                                                                                Serdecznie zapraszamy
 
Serdecznie dziękujemy Wam za życzliwość, za waszą modlitwę i ofiary na rzecz naszego kościoła i wspólnoty Franciszkańskiej. Życzymy błogosławionej niedzieli i błogosławionego całego rozpoczynającego się tygodnia. Pan niech obdarzy Was Pokojem.