31 Niedziela Zwykła – 03.11.2013

zacchaeus paintingDrodzy Parafianie
Kim był biblijny Zacheusz? Oficjalnie, tak jak przedstawia go ewangelista, to „bardzo bogaty zwierzchnik celników”, człowiek sukcesu, któremu w życiu się powiodło. W rzeczywistości Zacheusz to kawał drania, żyjący z kradzieży i kolaboracji. Teoretycznie miał wszystko, lecz najwyraźniej brakowało mu czegoś niezmiernie istotnego. To coś sprawiło, że ten skarłowaciały, zamożny zwierzchnik celników, chcąc zobaczyć przechodzącego Jezusa, nagle zapomniał o „dobrym imieniu”, wybiegł przed wszystkich i wspiął się na sykomorę. Czy to była zwykła ciekawość, a może wyrzuty sumienia, przenikliwa prawda płynąca ze słów wypowiadanych przez Jezusa? W tej Ewangelii urzeka natychmiastowość, palące pragnienie zerwania z przeszłością oraz chęć rozpoczęcia wszystkiego od początku. Zdanie „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu” przywraca Zacheuszowi prawdziwe imię i twarz. Każdy z nas ma w sobie coś ze Zacheusza: potrzebę kontrolowania całej przestrzeni swojego życia, parcia do przodu, nawet za cenę własnej godności. Tylko On, Jezus – „miłośnik życia”, który nie brzydzi się tym, co ktoś uczynił – może nam przywrócić tchnienie oraz utraconą twarz. Bez Niego po prostu zwyczajnie karłowaciejemy…               Dominik Jurczak OP
…”Oszczędzasz wszystko, bo to wszystko Twoje, Panie, miłośniku życia. Bo we wszystkim jest Twoje nieśmiertelne tchnienie” (Mdr 11,26-12,2)
 
                31 Niedziela Zwykła – 03.11.2013 albo Wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobrodziejów Zakonu Serafickiego.

  8.00 – Spotkanie Róż Różańcowych.
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
14.30 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Muminki i rodzin osób niepełnosprawnych, następnie spotkanie w domu katechetycznym.
15.00 – Msza św. dla FZŚ (kaplica).
18:30 – Wypominki za zmarłych (codziennie do 15 listopada).

                Poniedziałek – 04.11.2013 

Wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa

17.00 – Spotkanie Róż Różańcowych (dom katechetyczny).
18.00 – Wypominki za zmarłych.
19.15 – Parafialny krąg biblijny Betania (kaplica).
19.15 – Nauki dla narzeczonych (dom katechetyczny).
19.15 – spotkania I i II roku katechumenatu (dom katechetyczny).

                Wtorek – 05.11.2013

18.00 – Wypominki za zmarłych.
19.15 – Młodzieżowy krąg biblijny fraterni San Damiano (fraternia).
20.00 – Godzinna adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi.

                Środa – 06.11.2013

18.00 – Wypominki za zmarłych.
19.15 – Katecheza dorosłych – z cyklu „Argumenty współczesnego ateizmu”, temat: „Religie wnoszą do świata przemoc i dlatego lepiej gdyby ich nie było”?!
19.15 – spotkania I roku katechumenatu (dom katechetyczny).

                Czwartek – 07.11.2013                                          I czwartek miesiąca

17.00 – Godzinna adoracja Najśw. Sakramentu w int. powołań.
17.30 – Spotkanie ministrantów i lektorów.  
18.00 – Wypominki za zmarłych.
18.30 – Msza św., po niej modlitwa uwielbienie prowadzona przez parafialną wspólnotę charyzmatyczną.
19.15 – Nauki dla narzeczonych (dom katechetyczny).

                Piątek – 08.11.2013                          

Wspomnienie bł. Jana Dunsa Szkota, kapłana i zakonnika

  6.00 – Droga Krzyżowa.
19.15 – Msza św. dla młodzieży (kaplica)

                Sobota – 09.11.2013                         

Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

  8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęci NMP.
  9.45 – Spotkanie fraterni dziecięcej San Antonio (dom katechetyczny).
18.00 – Wypominki za zmarłych.

                32 Niedziela Zwykła – 10.11.2013

12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
18:30 – Wypominki za zmarłych.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

z12780075Q,Dzien-Wszystkich-Swietych-na-cmentarzu-komunalnym- Dziś 31 Niedziela Zwykła albo Wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobrodziejów Zakonu Serafickiego.

 • Przed kościołem zbiórka na Kuchnię Charytatywną, a w przyszłą taca inwestycyjna. Za wszelkie ofiary serdecznie dziękujemy.
 • Codziennie – do 15 listopada – pół godziny przed mszą św. wieczorną modlimy się w intencji zmarłych polecanych w wypominkach: w dni powszednie o godz. 18.00, a w niedzielę i święta o godz. 18.30, a następnie sprawujemy mszę św. w ich intencji.
 • W tym tygodniu spotkania katechumenatu będą odbywały się wg planu.
 • Kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie czynna normalnie. Jednocześnie informujemy, że od Adwentu, czyli 1. grudnia br. kancelaria przed południem będzie czynna tylko we wtorki i czwartki. Popołudniowe godziny bez zmian.
 • Kolejna katecheza dorosłych w środę o 19.15 w domu katechetycznym. Kontynuujemy cyklu konferencji: „Argumenty współczesnego ateizmu”, temat spotkania: „Religie wnoszą do świata przemoc i dlatego może lepiej gdyby ich nie było”?!
 • W sobotę – o godz. 9.45 – spotkanie fraterni dziecięcej San Antonio.
 • 11 listopada okienko[1]W przyszły poniedziałek, 11 listopada, o godz. 10.00 zapraszamy na mszę św. w intencji Ojczyzny w 95-tą rocznicę Odzyskania Niepodległości. Po mszy wystawienie Najśw. Sakramentu i krótkie nabożeństwo. Zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci, szczególnie zaś poczty sztandarowe naszych wspólnot parafialnych a także harcerzy.
 • Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu zaprasza w dniach od 8 do 11 listopada br. na projekt realizowany przez Radio Rodzina i Polskie Stowarzyszenie Estradowe POLEST pt. „Patriotyzm we Wrocławiu”. Szczegóły na plakacie.
 • Spotkanie z kombatantami odbędzie się 6.11.br. o godz. 18.00 w salkach katechetycznych. Będzie to jeden z elementów Tygodnia Patriotycznego.
 • Na furcie klasztornej możemy nabyć kalendarze wydane przez naszą kurię diecezjalną.
 • Do końca listopada możemy zamawiać na furcie msze św. jubileuszowe na rok przyszły. Pozostałe w późniejszym terminie.
 • 505172450FAUSTYNA_200Wraz z parafią św. Alberta Wielkiego z Sołtysowic organizujemy jednodniową  pielgrzymkę: Szlakiem polskich Świętych: św. Faustyny Kowalskiej i św. Maksymiliana Kolbego. W planie jest: Zduńska Wola, Muzeum-dom rodzinny św. Maksymiliana, wioska Głogowiec, odwiedzimy dom rodzinny św. Faustyny, a także przejazd do Świnic Warckich do Sanktuarium Urodzin i Chrztu świętej s. Faustyny. W drodze powrotnej odwiedzimy Uniejów. Wyjazd 23.11.br. o godz. 6.00 rano a powrót około godz. 22.00. Koszt – 90 zł. Zapisy na furcie klasztornej.
 • W związku z uroczystością kanonizacji bł. Jana Pawła II, która odbędzie się 27.04.2014 r. parafia nasza organizuje 7-dniową pielgrzymkę autokarową. Trasa pielgrzymki: Wenecja, Orvieto, Watykan, Rzym, Asyż, Padwa. Termin: 25-30.04.2014. Szczegółowe informacje: Biuro Podróży Wratislavia Travel, tel. tel/fax (071)372 74 59. Biuro ma jeszcze kilka innych ofert związanych z tym wydarzeniem, w tym również pielgrzymki samolotowe.

 

Jak możemy pomóc naszym bliskim zmarłym?         

wieczny1) Traktując ich ciała z szacunkiem i miłością (KKK 2299). Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia. Troska o groby, kwiaty, wieńce i znicze jest ważna, ponieważ miłość zakrywa wiele grzechów…              
2) Poprzez modlitwę. Św. Jan Złotousty tłumaczył: „Nieśmy zmarłym pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy” (Jan Chryzostom, Homilie do Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian). Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, ale także sprawia, że ich wstawiennictwo za nami jest skuteczniejsze (KKK 958).
3) Poprzez ofiarę Mszy świętej. Św. Monika prosiła swych synów: „To nieważne, gdzie złożycie moje ciało. Nie martwcie się o to! Tylko o jedno was proszę, żebyście – gdziekolwiek będziecie – wspominali mnie przed ołtarzem Pańskim” (Św. Augustyn, Wyznania). A Cyryl Jerozolimski tłumaczył „Wierzymy, że wielką korzyść odniosą dusze, za które modlimy się, podczas gdy na ołtarzu jest obecna święta i wzniosła ofiara… Przedstawiając Bogu nasze błagania za tych, którzy już zasnęli, nawet jeśli byli grzesznikami… przedstawiamy Chrystusa ofiarowanego za nasze grzechy; dzięki Niemu Bóg, przyjaciel ludzi, okazuje się łaskawy dla nich i dla nas” (Cyryl Jerozolimski, Katechezy mistagogiczne, 5, 9,10). Eucharystia jest zbawieniem nie tylko dla nas. Możemy przyjść na Eucharystię w intencji zmarłych. Możemy przyjąć Komunię za nich. Możemy nawet zamówić Mszę świętą…
4) Uzyskując za nich odpusty (KKK 1479):
– 1 i 2 listopada: Trzeba być w stanie łaski uświęcającej, albo pójść do spowiedzi, nie być przywiązanym do grzechu, odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga, oraz jeszcze dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego, a także nawiedzić pobożnie kościół. Odpust jest zupełny, można go zyskać 1 raz dziennie.
– Od 1 do 8 listopada odwiedzić cmentarz, być w stanie łaski uświęcającej, bez przywiązania do grzechu i chociaż w myśli pomodlić się za zmarłych. Odpust jest zupełny, można go zyskać 1 raz dziennie. Także przez zyskanie odpustów zupełnych i cząstkowych w innych dniach roku, oraz ofiarowanie ich za zmarłych.
5) Poprzez jałmużnę (KKK 1032). Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu. Ci, którzy dają jałmużnę, nasyceni będą życiem (Tob 12,9), Możemy ofiarować za zmarłych naszą ofiarę.
6) Poprzez dzieła pokutne (KKK 1032). Dzieła pokutne (nasze wyrzeczenia) ofiarowane w intencji zmarłych.

 

Drodzy Parafianie i Goście, serdecznie dziękujemy Wam za życzliwość,

za Waszą modlitwę, ofiary i wszelką pomoc.

Wszystkim życzymy głębokiego przeżycia

rozpoczynającego się tygodnia.

Pan niech obdarzy Was pokojem.