30 Niedziela Zwykła – 27.10.2019

Drodzy Parafianie i Goście

                  … Kiedy modlitwa nasza jest dobra? Zasadniczo trzeba zwrócić uwagę na trzy elementy. Pierwszy to świadomość, do kogo mówimy, świadomość obecności Boga. On widzi, On słyszy, On rozumie. Wszechmogący Bóg, Ojciec, który kocha, nasz Stwórca i Sędzia. Drugi element to świadomość tego, kim my jesteśmy wobec Boga. Słabym stworzeniem, jednym z miliardów, niedoskonałym i grzesznym, winnym zmarnowania wielu otrzymanych od Boga darów. Na modlitwie ja, grzesznik, staję przed świętym Bogiem i rozmawiam z Nim. Trzeci moment, na który w modlitwie trzeba zwrócić uwagę, to treść naszej rozmowy z Bogiem. Wielkość człowieka można poznać po tym, o co się modli. Czy prosi o świecidełka, drobnostki, głupstwa, czy o rzeczy godne Boga. On może dać wszystko. Chciałby nam dać skarby nieskończenie wielkie, a my często prosimy o jedną bańkę mydlaną. Faryzeusz się źle modlił. Nie uświadomił sobie, że jest przed Bogiem żywym. W świątyni widział nie Boga, lecz celnika. Nie popatrzył też na siebie w prawdzie. Zestawiając się z celnikiem, uznał, że jest wielki. Czymże wobec niego był grzeszny celnik? Przyszedł podziękować Bogu za to, że jest lepszy od innych. Na modlitwie wydał wyrok na swoich bliźnich: oszustów, zdzierców, cudzołożników. Trudno nazwać modlitwą sądzenie innych. Celnik się dobrze modlił. W świątyni wiedział, że stoi przed Bogiem, że jest grzeszny i że najważniejszym dla niego jest gest Bożego miłosierdzia. Nie mówił dużo. Bił się w piersi i powtarzał: „Boże, miej litość nade mną, grzesznikiem”. I celnik odszedł usprawiedliwiony.                    Modląc się, pamiętajmy, do Kogo mówimy, kim jesteśmy przed Bogiem, i o co prosimy. Ks. Edward Staniek

                  30 Niedziela Zwykła  – 27.10.2019   

10.30 – Suma.

12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi; po mszy błogosławieństwo małżonków spodziewających się dziecka; po mszy kolejne spotkanie z rodzicami i dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św.

13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu św. małym dzieciom.

18.30 – Nabożeństwo różańcowe.

20.10 – Msza św. akademicka.

                  Poniedziałek – 28.10.2019

Święto Świętych Szymona i Judy Tadeusza.

  6.30 i 9.00 – Msza św.

18.30 – Msza św.

19.15 – Spotkanie organizacyjne dla pielgrzymów, którzy 9. listopada wyruszają na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

20.15 – Nauka przygotowująca do bierzmowania osoby dorosłe – dom parafialny.

                  Wtorek – 29.10.2019

6.30 i 9.00 – Msza św.

18.00 – Nabożeństwo różańcowe.

18.30 – Msza św., a po nim adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi do godz. 21.00.

– 20.00 – Różaniec dla zabieganych.

                  Środa – 30.10.2019

  6.30 – Msza św.

  9.00 – Msza św. z udziałem wspólnoty Pogodna Jesień, następnie spotkanie w salkach.  

18.00 – Nabożeństwo różańcowe.

18.30 – Msza św.

                  Czwartek – 31.10.2019

  6.30 i 9.00 – Msza św.

18.00 – Ostatnie nabożeństwo różańcowe, po nabożeństwie Bal Wszystkich Świętych – dom parafialny.

18.30 – Msza św.

19.30 – Nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie i czuwanie przed Uroczystością Wszystkich Świętych.

                  Piątek – 01.11.2018 – pierwszy piątek miesiąca

Uroczystość Wszystkich Świętych.

– porządek mszy św. jak w każdą niedzielę – oprócz mszy akademickiej!

18.00 – Nabożeństwo za zmarłych z procesją na cmentarz klasztorny.

                  Sobota – 02.11.2019pierwsza sobota miesiąca

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (Dzień Zaduszny).

  6.30 – Msza św.

  8.15 – Pierwszosobotnie nabożeństwo wynagradzające ku czci NMP.

  9.00 – Msza św. z udziałem wspólnoty Krwi Chrystusa

18.00 – Wypominki za zmarłych.

18.30 – Msza św.

                  31 Niedziela Zwykła  – 03.11.2019   

  8.00 – Spotkanie modlitewne dla wspólnoty Żywego Różańca.

10.30 – Suma.

12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi; po mszy błogosławieństwo małżonków spodziewających się dziecka.

15.00 – Msza św. z udziałem FZŚ – kaplica nad zakrystią.

18.30 – Wypominki za zmarłych.

20.10 – Msza św. akademicka.

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

· Dziś 30 Niedziela zwykła. O godz. 18.30 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe.

· W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie czynna tylko w poniedziałek i środę.

· W poniedziałek o godz. 19.15 spotkanie organizacyjne dla osób, które 9. listopada wyruszają na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

· W środę o 9.00 msza św. z udziałem wspólnoty Pogodna Jesień, a następnie spotkanie w salkach. 

· Zapraszamy wszystkie dzieci, aby na ostatnie nabożeństwo różańcowe 31 października przyszły przebrane za dowolnego Świętego lub Świętą . Proponujemy by w tym roku dzieci przebrały się za świętych związanych z misjami. Po nabożeństwie korowód świętych uda się do Domu Parafialnego na Bal Wszystkich Świętych. W programie liczne niespodzianki!

· Nabożeństwo z modlitwą do Boga o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Szarbela i czuwanie modlitewne przed uroczystością Wszystkich Świętych odbędzie się w czwartek 31.10.br. od godz. 19.30 do 22.00. Serdecznie zaprasza wspólnota św. Szarbela.

· W piątek przypada Uroczystość Wszystkich Świętych – porządek mszy św. jak w niedzielę (jest to święto nakazane!). Dodatkowa msza św. na cmentarzu osobowickim o g. 14.00.  

· W sobotę przypada Dzień Zaduszny.

· Od soboty codziennie – do 15 listopada – pół godziny przed mszą św. wieczorną modlimy się w intencji zmarłych polecanych w wypominkach: w dni powszednie o godz. 18.00, a w niedzielę i święta o godz. 18.30, a następnie sprawujemy mszę św. w ich intencji.

· W związku z możliwością uzyskania odpustu za zmarłych związanego z nawiedzeniem cmentarza, informujemy, że od 1 do 8 listopada będzie otwarta brama  prowadząca na nasz cmentarz klasztorny.

· W najbliższych dniach będziemy przebywać na cmentarzach. Prosimy o godne zachowanie w tym miejscu, o skupienie i modlitwę.

· W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. W sobotę o godz. 8.15 kolejne pierwszosobotnie nabożeństwo wynagradzające.  

· W tym tygodniu przypadają domowe odwiedziny chorych.

· Pierwsze dni miesiąca listopada, stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych – ratuje dusze z czyśćca.

Warunki uzyskania odpustu są następujące:

1. Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.

2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

3. Spełnienie trzech warunków:

– spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej;

– przyjęcie Komunii Świętej;

– odmówienie Ojcze nasz… Wierzę… i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

· Kolejny cykl Nauk Przedmałżeńskich – ostatni w tym roku- rozpoczniemy w poniedziałek 4. listopada o godz. 19.15 w domu parafialnym. Zapisy na pierwszym spotkaniu.

· Od 28 grudnia do 1 stycznia we Wrocławiu będzie miało miejsce Europejskie Spotkanie Młodych w duchu Taize. Jako Wrocławianie – gospodarze tegorocznego spotkania spróbujmy, tak jak to potrafimy, dać wiele z siebie dla dobrego przygotowania i przebiegu wydarzenia. Osoby, które zdecydowały się przyjąć pod swój dach kilku uczestników spotkania i pobrały już wymagane deklaracje do wypełnienia proszone są o złożenie ich na furcie klasztornej. W przyszłym tygodniu kolejne osoby chętne przyjąć pod swój dach pielgrzymów będą mogły przed kościołem pobrać deklaracje do wypełnienia. Potrzebujemy również młode osoby, które jako wolontariusze pełniłyby różne funkcje w przebiegu spotkania na terenie naszej parafii. Wszelkie pytania i sugestie proszę kierować do o. Oskara Maciaczyka OFM drogą mailową: oskarofm@op.pl

· Papieskie intencje modlitewne – listopad 2019 – o komunikację i pojednanie.
Aby na Bliskim Wschodzie, gdzie wspólnie żyją różnorodne wspólnoty religijne, zapanował duch dialogu i pojednania.

Drodzy Parafianie i Goście, serdecznie dziękujemy Wam za życzliwość, za modlitwy, ofiary i wszelką pomoc. Wszystkim życzymy głębokiego przeżycia rozpoczynającego się tygodnia. Pan niech obdarzy Was pokojem.