3 Niedziela Zwykła – 26.01.2014

Drodzy Parafianie
santa_sofia_-_crist_pantocr1– Dziś w Polsce obchodzimy Dzień Islamu.
– Dziś także Światowy Dzień Trędowatych.
 …Życie musiało tam płynąć szybko, bo była to część wielkiego świata. Jedni przychodzili, inni odchodzili. Kupowali, targowali się, kłócili, oszukiwali. Z trudem mogli się zrozumieć, ale łączył ich język interesu. Ich spotkania były krótkie i ulotne. Nie myśleli o przyjaźniach i znajomościach na lata, bo w biznesie najlepszym przyjacielem jest skuteczność. Miejscowi żyli dzięki przyjezdnym, a przyjezdni dzięki miejscowym, bo mogli u nich odpocząć, napoić wielbłąda, przepakować sakwy, chwilę się zabawić i pójść dalej. Byli częścią wielkiego świata, a jednak żyli na peryferiach. Do stolicy mieli daleko. (…) Czy byli pobożni? Niektórzy mieli swoich bogów. Inni wyznawali Boga Jahwe, ale Jerozolima była na tyle daleko. Peryferie religijnego świata. Tak właśnie wyglądała kraina, której nazwę słyszymy dwukrotnie w dzisiejszej liturgii. „Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego. Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan!”. To właśnie miejsce wybrał Jezus, by uroczyście rozpocząć swoją misję. Dziwna strategia. Staje pośród ich targów i interesów, pośród ich kompleksów i obojętności i mówi do nich: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie”… Łukasz Wiśniewski OP
 …chyba tak już jest, że Jezusa możemy spotkać tylko na peryferiach tzw. „wielkiego świata” i zawsze przez osobiste nawrócenie…
 
              3 Niedziela Zwykła – 26.01.2014

12.00 – Msza św. z udziałem dzieci
13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu dzieciom.
18.00 – Koncert kolęd w wykonaniu młodzieży naszej parafii.

                Poniedziałek – 27.01.2014

Wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza, biskupa.

19.00 – Spotkanie Parafialnego Kręgu Biblijnego Betania (dom katechetyczny).
19.15 – Nauki przedślubne (dom katechetyczny).
19.15 – Katechumenat I i II roku (dom katechetyczny).

                Wtorek – 28.01.2014

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła.

18.00 – Nabożeństwo ku czci św. Antoniego.
18.30 – Msza św. w int. o beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia.
20.00 – Godzinna adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi.

                Środa – 29.01.2014                                                                                 
19.15 – Katechumenat I (dom katechetyczny).
                Czwartek – 30.01.2014         

Wspomnienie św. Hiacynty Mariscotti, dziewicy.

17.30 – Zbiórka ministrantów i lektorów.
19.15 – Nauki przedślubne (dom katechetyczny).

                Piątek – 31.01.2014

Wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera.

  6.00 – Droga Krzyżowa
18.30 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.

                Sobota – 01.01.2014                                pierwsza sobota miesiąca

  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.   
  9.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Krwi Chrystusa.
  9.45 – Spotkanie fraterni dziecięcej San Antonio (dom katechetyczny).
18.00 – Nabożeństwo ku czci NMP.

4 Niedziela Zwykła – 02.01.2014  – Święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

  8.00 – Spotkanie Róż Różańcowych
10.30 – Msza św. dziękczynna za 40 lat kapłaństwa o. Wojciecha Piętowskiego.
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci, poświęcenie świec i kolejne spotkanie z rodzicami i dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św.  
18.00 – Godzina Święta.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 • Dziś 3 Niedziela Zwykła. O 18.00 zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu młodzieży naszej parafii.
 • Kolejne nauki kursu przedmałżeńskiego w poniedziałek i czwartek o godz. 19.15 w domu katechetycznym.
 • Kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie czynna normalnie.
 • Spotkania wszystkich grup katechumenatu w tym tygodniu odbywać się będą wg planu.
 • W poniedziałek o 19.00 parafialny krąg biblijny Betania.
 • W sobotę o 9.45 fraternia dziecięca.
 • W piątek, po mszy św. o 9.00 zapraszamy chętnych mężczyzn do pomocy przy rozbiórce naszej szopki.

ofiarow
 

 • W przyszłą niedzielę przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, tradycyjnie nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Z tej okazji na każdej mszy św. będzie poświęcenie gromnic. Prosimy, aby przynieść ze sobą świece z okapnikami.

 

 • DSC_0537Także 2. lutego przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.

 

 • W przyszłą niedzielę na mszy się o 12.00 poświęcenie świec dzieci przygotowujących się do I Komunii św., a po mszy kolejne spotkanie z rodzicami i dziećmi.
 • W drugim tygodniu ferii (24 – 28.02.2014r.) odbędą się w naszej parafii kolejne już półkolonie dla dzieci w wieku szkolnym (klasy 1 – 6 szkoły podstawowej). Półkolonie będą trwały od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.30. Zapisy przyjmujemy na furcie od poniedziałku.
 • Dziś ostatni dzień kolędy, tzw. kolęda uzupełniająca. Bardzo serdecznie dziękujemy za Waszą gościnność, w zdecydowanej większości za bardzo miłe przyjęcie, wspólną modlitwę, a także za Wasze ofiary. Cieszy nas bardzo Wasze zatroskanie o wspólnotę parafialną i dobra materialne, ale wdzięczni również jesteśmy za wszelkie uwagi i życzliwą krytykę. Za wszelkie niedociągnięcia, które się zakradły w organizowaniu i przeprowadzeniu tegorocznej kolędy serdecznie przepraszamy. Kazanie o. Proboszcza podsumowujące kolędę i cały rok będzie 9.02.br. na wszystkich mszach św.

                Podziękowania 

 • W ubiegłą niedzielę, na mszy św. o 12.00 mieliśmy okazję brać udział w przedstawieniu Kolędników Misyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 20, którzy po mszy zbierali datki na misje franciszkańskie. Z radością pragnę poinformować, że zebrano 1570 zł, a to jest ponad 500 zł więcej niż rok temu. W imieniu naszych misjonarzy składamy serdeczne Bóg zapłać.
 • Również w ubiegłą niedzielę przeprowadzono zbiórkę przed kościołem na budowę wrocławskiego gro­bowca i pomnika nagrobnego przedwcześnie zmar­łych dzieci. Zebrano prawie 3200 zł. W imieniu Fundacji Evangelium Vitae i wszystkich zaangażowanych w ten projekt składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

 • 1769_461069627289205_1867114350_nZachęcamy do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz Fundacji Tobiaszki działającej na terenie naszej Parafii. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać nazwę: Fundacja Tobiaszki oraz nr KRS: 0000099443. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na: prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży, organizację wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci oraz nową inicjatywę Fundacji – prowadzenie klubu seniora. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.

 
Na prośbę Parafian podajemy:

katechizm_kosciolaAktualne przepisy postne

                Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (kan. 1250). Nie ma tu wymienionej Wigilii Bożego Narodzenia. W naszej Ojczyźnie jest jednak długa tradycja powstrzymywania się tego dnia od spożywania potraw mięsnych. Dlatego, chociaż nie jest to dzień pokutny – ze względu na tradycję Kościoła w Polsce – biskupi zachęcają wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia.
Obowiązkowo natomiast – zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu Polski – winniśmy przestrzegać następujących przepisów postnych. Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK).
Dla słusznej przyczyny, poszczególni wierni lub poszczególne wspólnoty wiernych mogą otrzymać dyspensę od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, z wyjątkiem Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku.
Takie jest prawo kościelne, ale przecież nie dla nakazu czy zakazu podejmujemy postne praktyki. Natomiast wypełnianie ich w duchu wolności, a zarazem miłości dla naszego Pana Jezusa Chrystusa, który za nas cierpiał i umierał na krzyżu (właśnie w piątek), nadaje im prawdziwą wartość doczesną i wieczną.
 

Parafianom i naszym Gościom dziękujemy za wszelkie

wyrazy życzliwości, za modlitwę i ofiary.

Życzymy Wam pokoju serca, Bożej opieki i radości. 

Niech Pan obdarzy Was pokojem.