3 Niedziela Zwykła – 25.01.2015

jesus_making_fishers_of_menDrodzy Parafianie
Kardynał Martini bardzo często mówił o wyzwaniach, które niesie z sobą ewangelizacja w wielkim mieście. Od razu jednak zwracał uwagę, że „miasto zeświecczone jest w nas samych i musimy to przyznać; nie istniałoby na zewnątrz, gdyby nie było go w naszym wnętrzu. W sercu ludzkim – mówi Jezus – rodzą się złe myśli i uczynki. Zatem niewierne, obojętne, bałwochwalcze i nieludzkie miasto nie istniałoby, gdybyśmy nie nosili go w naszych sercach”. Niestety, chrześcijanie noszą dziś w sobie mentalność wielkiego miasta, pełnego hałasu, anonimowości, pośpiechu, braku wrażliwości i poczucia sacrum. Bóg powołuje i posyła swoich proroków w różne sytuacje i w różne środowiska. Po niewoli babilońskiej posłał proroka Jonasza do Niniwy – wielkiego miasta, starożytnej stolicy Asyrii – z misją: „idź (…), i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”. Wezwanie do nawrócenia i pokuty padło na podatny grunt. Mieszkańcy wielkiego miasta usłuchali nawoływania proroka. Choć on sam zapłacił za swoją służbę wielką cenę. ks. Jan Kochel
…świat ma ciągłe i nieprzerwane zapotrzebowanie na pouczające słowo i na autentyczne świadectwo życia. Dalej potrzeba przekonanych i przekonujących apostołów…
 

                3 Niedziela Zwykła – 25.01.2015
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci.
13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu dzieciom.
18.30 – Nieszpory.
20.10 – Msza św. akademicka.
                Poniedziałek – 26.01.2015
Wspomnienie świętych Tytusa i Tymoteusza, biskupów.
18.30 – Msza św.
19.00 – Spotkanie wspólnoty Betania.
19.15 – Kurs przedmałżeński (dom parafialny).
                Wtorek – 27.01.2015
Wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza, biskupa.
17.00 – Spotkanie scholki dziecięcej.
18.00 – Nabożeństwo ku czci św. Antoniego.
18.30 – Msza św., a po niej adoracja Najśw. Sakramentu z okazją do spowiedzi do godz. 21.00.
                Środa – 28.01.2015
Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła.
18.30 – Msza św. w int. o beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia.
19.15 – Spotkanie wspólnoty Betesda.
                Czwartek – 29.01.2015
18.30 – Msza św., a po niej modlitwa uwielbienia.
19.15 – Kurs przedmałżeński (dom parafialny).
19.15 – Spotkanie Rady Parafialnej (w klasztorze).
                Piątek – 30.01.2015      
Wspomnienie św. Hiacynty Mariscotti, dziewicy.
6.00 – Droga Krzyżowa.
18.30 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.
                Sobota – 31.01.2015
Wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera.
8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
18.00 – Nabożeństwo ku czci NMP.
                4 Niedziela Zwykła – 01.02.2015
8.00 – Comiesięczne spotkanie modlitewne Róż Różańcowych.
12.00 – Msza św. z udziałem dzieci; w czasie mszy poświęcimy świece dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
18.00 – Dobroczynny Koncert Kolęd na rzecz naszej Kuchni Charytatywnej.
20.10 – Msza św. akademicka.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia  

  • indeksDziś 3 Niedziela Zwykła. O godz. 18.30 Nieszpory.
  • Dziś kolęda uzupełniająca, którą rozpoczniemy o godz. 15.00. Gdyby był jeszcze ktoś, kto pragnie przyjąć kolędę, a nie mógł być w terminie wyznaczonym, ani nie może być w terminie kolędy uzupełniającej, to prosimy o skontaktowanie się z o. Proboszczem.
  • Kancelaria parafialna w czasie ferii zimowych jest czynna tylko w poniedziałki, środy i piątki od 16.00 do 18.00.
  • Kolejne nauki kursu przedmałżeńskiego w poniedziałek i czwartek o godz. 19.15 w domu parafialnym.
  • W czwartek po mszy św. wieczornej zapraszamy członków Rady Parafialnej na spotkanie w sali w klasztorze.

koncert kolęd - plakat

  • W przyszłą niedzielę o godz. 18.00 odbędzie się Charytatywny Koncert Kolęd na rzecz Kuchni Charytatywnej. Będą śpiewały dzieci, młodzież oraz p. Monika Gruszczyńska, sopran, solistka operetki. Serdecznie zapraszamy.

 

  • W tym roku planujemy 3 wyjazdy pielgrzymkowe

5 dniowa pielgrzymka – 3 Stolice: Bratysława -Wiedeń-Praga 15-19.04.2015.           
4 dniowa pielgrzymka – Na skalnym Podhalu – 27-30.06.2015  (Kraków, Łagiewniki, Zakopane, Dunajec, Ludźmierz, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice)
13 dniowa pielgrzymka: Francja, Hiszpania, Portugalia – 7-19.09.2015Trier, Luksemburg, Lourdes, Oviedo, Santiago de Compostela, Fatima, Toledo, Barcelona, Carcasonne, Ars.
Pielgrzymki nasze organizujemy z  Biurem podróży Wratislavia Travel. Szczegółowe informacje w Liście do Parafian i na naszej stronie internetowej.
 

                Podziękowania

– W niedzielę 11.01.2015, na mszy św. o 12.00 mieliśmy okazję brać udział w przedstawieniu Kolędników Misyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 83, którzy po mszy zbierali datki na misje franciszkańskie. Z radością pragnę poinformować, że zebrano prawie 768 zł. W imieniu naszych misjonarzy składamy serdeczne Bóg zapłać.
– Dziś ostatni dzień kolędy, tzw. kolęda uzupełniająca. Bardzo serdecznie dziękujemy za Waszą gościnność, w zdecydowanej większości za bardzo miłe przyjęcie, wspólną modlitwę, a także za Wasze ofiary. Cieszy nas bardzo Wasze zatroskanie o wspólnotę parafialną i dobra materialne, ale wdzięczni również jesteśmy za wszelkie uwagi i życzliwą krytykę. Za wszelkie niedociągnięcia, które się zakradły w organizowaniu i przeprowadzeniu tegorocznej kolędy serdecznie przepraszamy. Kazanie ojca Proboszcza podsumowujące kolędę i cały rok będzie 8.02.br. na wszystkich mszach św.
 
Refleksje pokolędowe
Wizyta-duszpasterska-01Różnie się pisze i mówi w mediach o wizycie duszpasterskiej, o odwiedzinach kapłana w domach wierzących. Są opinie bardzo pozytywne, a czasami skrajnie negatywne. Jedni uważają kolędę za coś oczywistego, oczekiwanego, inni za przeżytek. Jedni mówią, że to „pielgrzymka inkasenta”, zbieranie kopert, inni dają ofiarę „na kościół” i boleją, że nie mogą już wiele dać, bo już niewiele mają. Dla jednych trwa ona za długo, dla innych za krótko.
Bogu dzięki za to, że w naszej parafii, w zdecydowanej większości są to dobre i budujące spotkania. Czasami słyszymy słowa krytyki, jakieś uwagi. Bardzo to sobie cenimy, bo to świadczy o autentyczności spotkania. Jedne z postulatów są nowe, trafne, możliwe do załatwienia szybko i bez większych nakładów. Inne trudne, skomplikowane i często podnoszone już wielokrotnie przy okazji kolędy. Niektóre będą czekały na realizację pewnie jeszcze kilka lat. Na jedne – jako duszpasterze – mamy wpływ, na inne nie. Jedno jest pewne, i bardzo nas to cieszy, że większość z Was żyje życiem parafii.
 
I na koniec, szczególnie do tych, którzy mają niedosyt. Jeśli ktoś ma takie życzenie, chęć spotkania się i porozmawiania z proboszczem czy duszpasterzami, to zachęcamy i w miarę możliwości jesteśmy do dyspozycji cały rok. Pan niech Wam błogosławi.                                                                                                                                   o. Fabian ofm
 


 

ABC zachowania się w kościele – cd. część 2

 

  1. Kościół jest miejscem spotkania z Bogiem

– Kościół nie jest miejscem, w którym prowadzimy życie towarzyskie, załatwiamy jakieś sprawy.
– Nie jest dobrze, gdy podczas modlitwy obserwujemy otoczenie: jak kto się ubrał, z kim przyszedł, gdzie usiadł,… Ośrodkiem naszego zainteresowania w świątyni jest sam Bóg, stąd potrzeba dużego skupienia i wysiłku, aby nic nam nie przeszkadzało w kontakcie z Nim. To trudna sztuka, ale możliwa.
– Aby móc skupić się na mszy św. dobrze jest przyjść kilka minut wcześniej, jak na umówione spotkanie z ważną dla nas osobą. Notoryczne spóźnianie się bez istotnej przyczyny nie świadczy dobrze o naszej wierze.
 

  1. Guma do żucia i telefony komórkowe

– Jakoś jest jasne dla nas wszystkich, że na ważne spotkania nie idziemy żując gumę czy z włączonym dzwonkiem telefonu komórkowego. Często zanim wejdziemy do pewnych gabinetów jeszcze sprawdzamy czy aby telefon jest wyciszony, poprawiamy fryzurę czy ubranie,… Dla Boga nade wszystko ważne jest serce, ale że kościół jest społecznością także ludzką dobrze jest pamiętać o takich „drobiazgach”. One mogą zwyczajnie rozpraszać. A co do gumy – świadczy o pewnej arogancji albo bezmyślności.
 

Parafianom i naszym Gościom

dziękujemy za wszelkie wyrazy

życzliwości, za modlitwę i ofiarność.

Życzymy Wam pokoju serca,

Bożej opieki i radości.

Niech dobry Bóg Wam błogosławi.