3 Niedziela Wielkanocna – 30.04.2017

Uroczystość NMP Królowej Polski  – 3 maja

… Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga drugiej połowy XVI wieku. Grzegorz z Sambora, renesansowy poeta, nazywa Maryję Królową Polski i Polaków. Teologiczne uzasadnienie tytułu „Królowej” pojawi się w XVII wieku po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i cudownej obronie Jasnej Góry, które przypisywano wstawiennictwu Maryi. Wyrazicielem tego przekonania Polaków stał się król Jan Kazimierz, który 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił jej szczególnej obronie. W czasie podniesienia król zszedł z tronu, złożył berło i koronę, i padł na kolana przed wielkim ołtarzem. Zaczynając swoją modlitwę od słów: „Wielka Boga-Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico”, ogłosił Matkę Bożą szczególną Patronką Królestwa Polskiego. Przyrzekł szerzyć Jej cześć, ślubował wystarać się u Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, zająć się losem ciemiężonych pańszczyzną chłopów i zaprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną. Po Mszy świętej, w czasie której król przyjął również Komunię świętą z rąk nuncjusza papieskiego, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odśpiewano Litanię do Najświętszej Maryi Panny, a przedstawiciel papieża odśpiewał trzykroć, entuzjastycznie powtórzone przez wszystkich obecnych nowe wezwanie: „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami”. (…)  Choć ślubowanie Jana Kazimierza odbyło się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie, to jednak szybko przyjęło się przekonanie, że najlepszym typem obrazu Królowej Polski jest obraz Pani Częstochowskiej. Koronacja obrazu papieskimi koronami 8 września 1717 roku ugruntowała przekonanie o królewskości Maryi. Była to pierwsza koronacja wizerunku Matki Bożej, która odbyła się poza Rzymem.  Niestety śluby króla Jana Kazimierza nie zostały od razu spełnione. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem „Królowej Polski”. Papież Benedykt XV chętnie przychylił się do tej prośby (1920). Biskupi umyślnie zaproponowali Ojcu świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić nierozerwalną łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą Konstytucją polską.  (http://brewiarz.pl)
  – Królowo Polski  – módl się za nami.

                3 Niedziela Wielkanocna – 30.04.2017
10.30 – Suma.
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi.
18.30 – Nieszpory.
20.10 – Msza św. akademicka. 
                Poniedziałek – 01.05.2017 
Wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika – współpatrona prowincji św. Jadwigi.
  5.45 – Akatyst ku czci Bogurodzicy.  
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św.
– po mszy św. nabożeństwo majowe.
                Wtorek – 02.05.2017
Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe, a po nim adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi do godz. 21.00.
                Środa – 03.05.2017
Uroczystość NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski.
(porządek Mszy św. niedzielny, oprócz mszy św. akademickiej o 20.10.)
18.30 – Nabożeństwo majowe.
                Czwartek – 04.05.2017 – pierwszy czwartek miesiąca
Wspomnienie św. Floriana, męczennika.
17.30 – Adoracja Najśw. Sakramentu w int. powołań.
18.30 – Msza św., po mszy św. nabożeństwo majowe, a następnie modlitwa uwielbienia.
                Piątek – 05.05.2017pierwszy piątek miesiąca
   6.00 – Droga Krzyżowa.
17.00 – Msza św. pierwszopiątkowa z udziałem dzieci.
18.30 – Msza św.
– po mszy św. nabożeństwo majowe.
                Sobota – 06.05.2017pierwsza sobota miesiąca
Święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.
  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
  9.00 – Msza św. z udziałem Wspólnoty Krwi Chrystusa.
18.30 – Msza św. wieczorna.
– po mszy św. nabożeństwo majowe.
                4 Niedziela Wielkanocna – 07.05.2017 – „Dobrego Pasterza”
  8.00 – spotkanie modlitewne Róż Różańcowych.
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi, po mszy błogosławieństwo małżeństw spodziewających się dziecka.
18.00 – Godzina święta połączona z nabożeństwem majowym.
20.10 – Msza św. akademicka. 

 

 Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 • Dziś 3 Niedziela Wielkanocna. O godz. 18.30 zapraszamy  na Nieszpory.
 • Kancelaria Parafialna będzie czynna w tym tygodniu tylko w czwartek i piątek.
 • W poniedziałek o godz. 5.45 zapraszamy na wspólne śpiewanie Akatystu ku czci Bogurodzicy.
 • W środę przypada Uroczystość NMP Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Porządek mszy św. jak w każdą niedzielę, oprócz mszy akademickiej o godz. 20.10. Msza św. w int. naszej Ojczyzny o godz. 10.30. Nabożeństwo majowe o godz. 18.30.
 • Przez cały miesiąc maj zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do brania udziału w codziennych nabożeństwach majowych. Nabożeństwa będą odprawiana po mszy św. wieczornej, a w niedziele o godz. 18.30 .
 • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek o 17.30 zapraszamy na adorację w intencji powołań, następnie na mszę św. w tej intencji. W piątek  zapraszamy dzieci na godz. 17.00 na swoją mszę św. pierwszopiątkową. Wcześniej będzie okazja do spowiedzi św. 
 • W tym tygodniu odbędą się domowe odwiedziny chorych.

 

 • W sobotę 6. maja o godz. 11.00 odbędzie się w naszym kościele uroczystość udzielenia święceń prezbiteratu: naszemu bratu diakonowi Gabrielowi oraz diakonatu braciom: Klemensowi i Ksaweremu. Święceń udzieli J. Ek. Ks. Abp senior Marian Gołębiewski. Bardzo serdecznie zapraszamy i polecamy kandydatów waszej modlitwie.

 

 • Tegoroczni maturzyści zaproszeni są przez Duszpasterstwo Akademickie „Antoni” na mszę św. o dary Ducha Świętego na czas matur oraz rozeznawania dalszej drogi życiowej. Msza św. dla tegorocznych maturzystów odbędzie się w niedzielę 7 maja o godz. 20.10.
 • Przypominamy i informujemy, że tegoroczna uroczystość Pierwszej Komunii św. odbędzie się w dwie majowe niedziele: 14.05. – SP nr 20 i inne, oraz 21.05. – SP nr 83 i inne, a Rocznica Pierwszej Komunii św. 28.05.br.
 • Ogłoszenie dla członków Róż Różańcowych: Spotkanie modlitewne odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 8.00, a spotkanie formacyjne w poniedziałek 8. maja.
 • W najbliższą sobotę nie będzie fraterni dziecięcej. Kolejne spotkanie 13.05.2017.
 • Wspólnota św. Charbela zaprasza na autokarową pielgrzymkę do Medjugorie i innych ciekawych miejsc w Chorwacji. Termin wyjazdu: 15-23 lipca 2017. Cena pielgrzymki: 500 zł +180 EURO. Bliższe informacje i zapisy u Krzysztofa  602-825-794.

 

 • Papieskie intencje modlitewne – maj 2017

Intencja ewangelizacyjna: Aby chrześcijanie w Afryce dawali profetyczne świadectwo pojednania, sprawiedliwości i pokoju, naśladując Jezusa miłosiernego.
 

 • Za tydzień przed kościołem zbiórka na kuchnię charytatywną. Bóg zapłać za wszelkie ofiary.

 

Parafianom i naszym Gościom dziękujemy za

wszelkie wyrazy życzliwości, za pomoc i ofiarność.

Życzymy Wam głębokiego i radosnego przeżywania

wielkich tajemnic wielkanocnych.