25 Niedziela Zwykła – 24.09.2017

 
Drodzy Parafianie  i Goście
 We fragmencie Ewangelii Łukasza, przeznaczonym na dzisiejszą niedzielę, Jezus Chrystus ostrzega nas przed dobrze znanym grzechem zazdrości. Jeden z właścicieli winnicy aż pięciokrotnie wychodzi na rynek, aby nająć robotników do pracy przy winobraniu. Chociaż robotnicy ci przystąpili do pracy w różnym czasie, to wieczorem, przy wypłacie wynagrodzenia, otrzymali tyle samo jak ci, którzy pracowali od rana. Spróbujmy wyobrazić sobie radosne twarze ze szczęścia jednych, a smutne od zazdrości twarze drugich. Chodziło tu o zbytnią hojność pana wobec tych, którzy później przystąpili do pracy w winnicy. Czym zatem jest zazdrość? Z jednej strony jest to smutek z powodzenia bliźniego, a zarazem radość z jego nieszczęścia. Ktoś kupił taniej mieszkanie, inny otrzymał lepszą posadę – komuś udało się wygrać konkurs. A ktoś stojący z boku, taki na pozór niezainteresowany, na to nie może patrzeć, bo go bolą oczy i kłuje serce. Takie obrazki z życia dzieją się każdego dnia, wystarczy tylko trochę rozejrzeć się wokół siebie, by dostrzec złość, wrogość, nienawiść. W kategoriach moralnych jest to jeden z grzechów głównych, ponieważ rodzi inne grzechy. Ale czy ktoś jeszcze o tym pamięta?…  ks. Leszek Smoliński
… fundamentem zazdrości jest stawianie siebie w centrum, na miejscu, gdzie jest naturalne miejsce Boga. A potem, to już wszystko stoi na głowie, co się objawia niemożnością kochania bliźniego, życzenia mu dobrze, smutkiem, przygnębieniem, drażliwością,..
 

                25 Niedziela Zwykła  – 24.09.2017
10.30 – Suma
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi – po mszy pierwsze spotkanie z rodzicami i dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św.
13.30 – Msza św. z udzieleniem chrztu św. małym dzieciom.
18.30 – Nieszpory.
                Poniedziałek – 25.09.2017
Wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, prezbitera.
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św.
19.15 – Nauki przedmałżeńskie – dom parafialny.
20.15 – Nauki przygotowujące do bierzmowania osoby dorosłe – dom parafialny. 
                Wtorek – 26.09.2017
  9.00 – Msza św..
18.00 – Nabożeństwo ku czci św. Antoniego.
18.30 – Msza św., a po nim adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi do godz. 21.00.
                Środa – 27.09.2017
Wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera.
  9.00 – Msza św. z udziałem wspólnoty Pogodna Jesień, następnie spotkanie w salkach.
18.30 – Msza św.
                Czwartek – 28.09.2017
Wspomnienie św. Wacława, męczennika.
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św. w int. o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia,  a po niej modlitwa uwielbienia.
19.15 – Nauki przedmałżeńskie – dom parafialny.
20.15 – Nauki przygotowujące do bierzmowania osoby dorosłe – dom parafialny.  
                Piątek – 29.09.2017
Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. 
  6.00 – Droga Krzyżowa.
  9.00 – Msza św.
18.30 – Msza św.
19.15 – Spotkanie fraterni młodzieżowej San Damiano.
                Sobota – 30.009.2017
Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła. 
  8.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
  9.00 – Msza św. – Inauguracja Nowego Roku Akademickiego w naszym WSD OFM.
  9.45 – Spotkanie fraterni dziecięcej San Antonio.
10.00 –Spotkanie ministrantów.
18.00 – Nabożeństwo ku czci NMP.   
18.30 – Msza św.
                26 Niedziela Zwykła  – 01.10.2017
  8.00 – Spotkanie modlitewne Róż Różańcowych.
10.30 – Suma – podziękowanie za plony.
12.00 – Msza św. z udziałem rodziców z dziećmi; po mszy błogosławieństwo małżonków spodziewających się dziecka.
18.00 – Godzina Święta połączona z nabożeństwem różańcowym. 
20.10 – Msza św. akademicka – rozpoczęcie nowego roku akademickiego.

 

Dodatkowe informacje i ogłoszenia

 • Dziś 25 Niedziela Zwykła. O godz. 18.30 Nieszpory.

 • Gościmy dziś wśród nas o. Symeona Stacherę, naszego misjonarza, który pracuje w Maroku. Wygłosi on Słowo Boże na wszystkich mszach św. Po mszy św. przed kościołem będzie można złożyć ofiarę na rzecz jego pracy misyjnej.

 
 

 • Kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie czynna według planu.

 

 • Od jutra rozpoczynamy nowennę przygotowującą do Uroczystości św. naszego Ojca Franciszka.

 

 • Zapraszamy na nabożeństwa o godz. 18.00: we wtorek ku czci św. Antoniego i w sobotę ku czci NMP.

 

 • We wtorek po Mszy św. wieczornej Adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do spowiedzi do godz. 21.00.

 

 • Do końca września przyjmujemy zapisy na ministrantów. Kandydatami na ministrantów mogą być chłopcy po I Komunii św. Zgłoszenia przyjmuje o. Jordan.

 

 • W przyszłą niedzielę na sumie pragniemy Bogu dziękować za tegoroczne plony, a także prosić o szacunek dla chleba.

 

 • Od przyszłej niedzieli (1 października) Franciszkańskie Duszpasterstwo Akademickie „Antoni” wznawia swoje spotkania. Wszystkie informacje w niedzielę po mszy św. dla studentów o godz. 20.10.

 • W przyszłą niedzielę rozpoczniemy nabożeństwa różańcowe. W roku jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie, chciejmy odpowiedzieć na nawoływanie Matki Bożej do odmawiania różańca. Szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież, gdyż w minionych latach nie wyglądało to zbyt dobrze. Dla dzieci będą rozdawane codziennie specjalne obrazki. Dla osób, które nie mogą ze względu na różne obowiązki przyjść na godz. 18.00, odprawiane będą dwa razy w tygodniu dodatkowe nabożeństwa różańcowe: we wtorki i piątki o godz. 20.00. Bardzo serdecznie zapraszamy i prosimy o mobilizację. Święty Jan Paweł II powiedział: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. Może właśnie nadszedł czas na to odkrycie…
 • Akatyst ku czci Bogarodzicy zaśpiewamy w poniedziałek – 2.10. – o godz. 5.45.

 

 • Wspólnota Domowego Kościoła zaprasza Panie do udziału w Klubie Żon. Jest to grupa dla kobiet (żon), które będą się spotykać w naszej parafii co dwa tygodnie, aby odpowiedzieć sobie na parę ryzykownych pytań dotyczących życia małżeńskiego. Klub jest miejscem, gdzie oduczamy się narzekać, szczególnie na naszych mężów. Praca odbywa się głównie w domu, a na spotkaniu dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i wnioskami.

 

 • Fundacja PAX ET BONUM zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Pax et bonum per musicam” w dniach 6-8. października, który odbędzie się po raz XIV. Na recital organowy Oleny Matselyukh zapraszamy do kościoła pw. św. Antoniego przy Al. Kasprowicza 6.10. godz. 19.30. W kościele pw. Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim odbędą się dwa koncerty: zespół MILO I PRZYJACIELE dnia 7.10. o godz. 18.00 i Seweryn Mzyk – trąbka i Maciej Maszkiewski – organy dnia 8.10. o godz. 17.00. Szczegóły festiwalu podane są na plakatach. Na koncerty jest wstęp wolny.

 • Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza w przyszłą niedzielę na VIII Spotkanie z Duchowością Franciszkańską. Rozpoczęcie mszą św. o godz. 13.30. Będzie katecheza, inscenizacja, dialog, modlitwa i agapa. Więcej informacji znajduje się na ulotkach i plakatach.

 

 • W czwartek, 28 wrześniao godz. 15.00 po raz kolejny odmawiana będzie na ulicach miast świata Koronka do Bożego Miłosierdzia. „Iskra Bożego Miłosierdzia” rozpala kolejne miasta i miejscowości w Polsce i świecie. Wspólnota św. Charbela zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej modlitwy na ulicach naszej parafii. Zbieramy się o godz. 14.30 przed naszym kościołem na Karłowicach, aby wspólnie przejść na skrzyżowaniu ulic Kasprowicza/Żmigrodzka i tam o godz. 14.45 rozpocząć naszą wspólną modlitwę. W tym roku towarzyszą nam intencje: 1. Za kapłanów, by wypełnili wolę Bożą przekazaną św. Faustynie: Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym miłosierdziu moim, o litości, jaką mam dla nich w sercu swoim. Kapłanom, którzy głosić będą i wysławiać miłosierdzie moje, dam im moc przedziwną i namaszczę ich słowa, i poruszę serca, do których przemawiać będą. (Dz. 1521). 2. O pokój na świecie, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów! 3. Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych. Niech nasza „modlitwa za miasto” płynie ze wszystkich miejscowości naszej archidiecezji. Zaprośmy naszych bliskich, sąsiadów, znajomych, przyjaciół. Chcemy otwierać się z ufnością na miłość Boga, którą On chce nas nieustannie obdarzać. 

 
Wspólnota św. Charbela organizuje w dniu 7.X.2017 wyjazd autokarowy do Kamieńczyka koło Międzylesia w ramach ogólnopolskiej akcji „Różaniec do Granic”. Są jeszcze wolne miejsca. Wyjazd 7.X.2017 o godz. 7.10 powrót około godz.19.00. Koszt wyjazdu 50 zł. Jeszcze jest kilka wolnych miejsc. Szczegółowe informacje u lidera wspólnoty Krzysztofa pod numerem 602825794.
 
 

Parafianom i naszym Gościom dziękujemy za

wszelkie wyrazy życzliwości, za pomoc i ofiarność.

Życzymy Wam głębokiego i radosnego przeżywania

rozpoczynającego się tygodnia.